Љајић данас у Скопљу са Николовским о извозу брашна, састанку председава Заев
Ако до договора не дође, министар је најавио да ће Србија одмах применити контрамере
Српски министар трговине Расим Љајић борави данас у Скопљу, где ће са својим македонским колегом покушати да нађе решење за проблеме настале у извозу брашна из Србије, а ако до договора не дође, најавио је да ће Србија одмах применити контрамере.
Прочитајте и:
- Уколико не пронађемо решење за проблем који је настао када су македонске власти пре две недеље увеле ванцаринске баријере на извоз брашна из Србије, иако на њиховом тржишту постоји мањак како брашна тако и пшенице, Србија ће одмах почети да примењује контра мере - рекао је јуче Љајић.
Ванцаринским баријерама, каже, да се апсолутно ништа не постиже.
- Губе сви. Трпе пре свега привредници, а штету трпе и наши билатерални односи - рекао те истакао да ће, уколико се на састанку са министром пољопривреде Македоније, Љупчом Николовским не постигне договор, то ће бити крај даљих преговора.
Одмах након тог састанка, истиче он, Србија ће почети да примењује унапред припремљен сет мера.
Хрвати КОНАЧНО ПРИЗНАЛИ: Србија нас ДЕБЕЛО "шиша" у страним улагањима!
Иначе, колико је "афера брашно" постала озбиљна, говори и то, да данашњем састанку Комитета за пољопривреду и безбедност хране Македоније, председава премијер Зоран Заев, како би се пронашло решење.
Љајић каже да је ситуација "врло проста" и да је реч о "млинарском лобију" у Македонији који је кривац за тренутно стање на релацији Београд - Скопље.
- Имамо три велика млинара који имају толики утицај на све владе у Македонији, да притиском издејствују увођење оваквих баријера, све док они своје брашно не продају - каже министар и објашњава да Македонија свакако мора да увози брашно из других земаља јер немају довољно из сопствене производње.
У Србији ТРИ МИЛИОНА грађана без кућног броја
- Ми смо у свакодневним консултацијама са представницима македонске владе и њиховог министарства пољопривреде. Чини ми се да смо се мало приближили неком решењу, али, остаје оно што смо раније говорили. Уколико сутра у Скопљу не пронађемо решење, почињемо одмах са применом контра мера, које су спремне и најављене свим ресорним службама - јасан је Љајић. На питање, које мере је припремила српска страна, Љајић каже да је реч, пре свега о појачаној контроли фитосанитарних и ветеринарских инспекција на робу из Македоније.
И ТО СЕ ДЕШАВА: Држава ПЛАЋА за станове, али их НИКО НЕЋЕ
- На то имамо право по правилима Светске трговинске организације, а не кршимо споразум са ЦЕФТА - прецизира министар.
Љајић подсећа да је забрана на увоз брашна из Србије, 13. нецаринска баријера коју су македонци поставили у последњих осам година.
- Ништа нисмо направили ако се наредне године суочимо са сличним проблемом, јер македонска страна је само била креативна у тражењу модалитета за ванцаринске баријере, а ми желимо да обезбедимо слободан проток роба и у једном и у другом правцу, те да обим размене од 767 милиона евра повећамо - објасњава Љајић.
Колико се "усијала" телефонска линија на релацији Београд -Скопље, показује и то, да се више пута током разговора министар Љајић јављао на телефон и покушаво да испреговара компромис уочи сутрашњег састанка са Македонцима.
Каже, стално је на вези са министром пољопривреде Македоније, а зову и српски произвођачи да се жале на македонску страну.
Разговарао је данас са једним српским произвођачем брашна, који је, каже, за три недеље изгубио 180.000 евра због мера Македоније.
Дизелаши ће ускоро ПРЕПЛАВИТИ Балкан: Аутомобили ће бити ЈЕФТИНИЈИ, али има једна ЛОША ВЕСТ
Из новосадског Удружења "Житоунија", које између осталих, окупља и највеће српске произвођаче брашна, поручују да извозници трпе огромну штету.
Кажу да је извоз смањен за 1.000 до 2.000 тона браша, а да су губици од 200 до 400 хиљада евра месечно.
Српски произвођчи брашна очекују исход сутрашњих разговора у Скопљу, каже директор "Житоуније" Здравко Шајатовић и подсећа да српски произвођачи жита и брашна полако губе тржишта Македоније и Косова, те позива надлежне у Београду да одрже хитан састанак са највећим произвођачима брашна у Србији.
Он предлаже да, уколико преговори не успеју, Србија уведе забрану увоза македонских вина, воћа и поврћа из те земље, јер, како каже, сваке године Македонија на три, четири месеца, поремети тржиште Србије различитим ванцаринским баријерама.
Продају ИМЕЈЛ АДРЕСЕ грађана: Ако сте посећивали ОВЕ сајтове, ПРИВАТНОСТ ВАМ ЈЕ УГРОЖЕНА
Да ли ће се десити исти сценарио као са Хрватском прошле године, када је та земља подигла цене фитосанитарних анализа и додатно закомпликовала процедуре за увоз, те су километарске колоне камиона чекале на граничним прелазима, а произвођачи губили хиљаде евра сваког дана, остаје да се види након сутрашњег разговора српске и македонске стране у Скопљу.