Људе широм света ВРБУЈУ преко мејла да улажу у ОВО, а стручњаци откривају зашто то НЕ ТРЕБА ДА РАДИТЕ
Мишљења светских и домаћих економиста и брокера
Свако је до сада схватио колики су инвестициони потенцијали биткоина, или бар колико је постао популаран за свега неколико месеци, као и колико може да скочи, али и падне његова вредност. Његову планетарну популарност користе његови изумитељи шаљући на мејлове корисника широм света рекламне текстове са позивом да улажу, макар и само 100 долара. Ипак, многи стручњаци широм света, па и домаћи, не саветују улагање у криптовалуте, бар не озбиљним инвеститорима!
Прочитајте и:
Великом броју људи претходних дана стигао је један од оних рекламних мејлова који после неколико часова нестане.
- Мејла са поруком сутрадан није било, али у њему је писало све о предностима и манама биткоина и позив на два места да уложим 100 долара. Што је најгоре, дешавало ми се и да сурфујем по интернету и кликнем на нешто, а онда ми искочи реклама о биткоину - упозорава Београђанин Александар Спасић (35).
Подсетимо, у 2017. години били смо сведоци његовог раста са 1.000 на 19.000 америчких долара - за 1800 одсто. Већ у јануару 2018. године "срушио" се на 6000 долара. Међутим, само месец дана касније он је поново на здравим ногама са преко 10.000 долара. Прогнозери финансијских прилика сматрају да се неће ту зауставити, већ предвиђају његово кретање између 50.000 до милион долара по монети до краја 2020. године.
НЕМА ВИШЕ муфтања са фактурама: Држава оснива регистар неплаћених рачуна, казне и до 2 милиона!
Ко год ово види, не може да остане равнодушан, ако има иоле новца да уложи, јер зна да сваког тренутка може много да заради. Међутим, већ неколико озбиљних светских економиста апеловало је на инвеститоре да се уздрже.
По речима економисте Нуриела Рубинија, познатог као Доктор Пропаст који је и предвидео финансијску кризу 2008. године, "највећи балон" у људској историји ће се срушити.
- Мислим да је све око биткоина један гигантски балон јер то није озбиљан начин плаћања нити добар начин чувања капитала. Биткоин се храни самим собом и нема основних разлога да би његова цена остала на тако високим нивоима - рекао је недавно он.
И "Elliott Манагемент", хеџ фонд вредан три милијарде долара кога је основао милијардер Пол Сингер упозорио је своје клијенте да не улажу у биткоин и друге криптовлуте.
Негодовање српских инвеститора је отуд потпуно очекивано.
БАНКЕ "ДЕРУ" СРБЕ: Камате на кредите у Србији ДУПЛО ВЕЋЕ него у Хрватској
- Криптовалуте нису новац јер немају вредност. По начину на који се стиче, личи на робу јер треба да копате да бисте га добили, а не може да буде ни роба, јер нема промета њиме. То је један шпекулативни систем који повремено доводи до вредности, али виртуелно, јер нико не поседује стварно тај новац. Онај ко је уложио 100 долара могао је да заради у једном тренутку 2 милиона долара, али за то није могао да купи ни аутомобил, ни кућу, већ евентуално негде да плати кафу у оним кафићима који су примали биткоине - каже београдски економиста Махмуд Бушатлија.
Он каже да разуме што разни брокери и светски стручњаци за инвестиције саветују улагање у криптовалуте јер "они живе од провизије на људску глупост".
КОНАЧНО ОТКРИВЕНО: Ево да ли дизање телефона у ваздух помаже када имате ЛОШ СИГНАЛ (ВИДЕО)
- Улагање у биткоин је тотално супротстављено темељима капитализма јер нема никакву утилитарну вредност. Већи део светског тржишта чине шпекулативне валуте које ће и даље расти и падати. Све док постоји мала шанса да се добије не радећи ништа, људи неће престати да улажу у њих, јер су то они који "хоће хлеба без мотике". Сваком иоле озбиљном инвеститору не саветујем да улаже у криптовалуте ако хоће да заштити своје инвестиције - изричит је Бушатлија.
Са њим се потпуно слаже наш најпознатији брокер Ненад Гујаничић који каже да "једна таква спекулативна мера само такве људе и привлачи и да нема везе са правим инвестицијама".