МИНИСТАР КНЕЖЕВИЋ ИСКРЕНО: Неће ме ПАМТИТИ ПО ГРАДЊИ ПУТЕВА И ШКОЛА
О индустрији, привреди, марљивости Срба, могућностима развоја, плановима и улагањима за следећу годину...
Циљ је да Србија у току мог мандата стави тачку на лоше индустријско наслеђе, каже министар привреде Горан Кнежевић, који српску економију описује као злато у блату.
Кнежевић у интервјуу за нови економски магазин "Српска економија" каже да је у протеклих 20 година Србија изгубила скоро 100 индустријских центара, у којима је радило око million радника и да је своју индустрију свела на ниво с почетка седамдесетих година.
"Мој циљ је да Србија у току мог мандата стави тачку на лоше индустријско наслеђе и остави га исписаног на страницама историје. А како би се достигао циљ, најтеже је променити то како радимо, како доносимо одлуке, како се понашамо према послу, а време цури", каже Кнежевић.
ВУЧИЋ: Србија има највећи потенцијал раста у региону
Министар истиче очекивање да Србија ову годину заврши са 1,8 милијарди евра прилива страних директних инвестиција, те наводи да само у инвестицијама које је држава подржала подстицајима има више од 220 милиона евра, захваљујући чему ће око 15.000 људи добити посао.
Истичући да ће Србија наставити с политиком подстицаја, Кнежевић наводи да је 85 одсто буџета Министарства привреде опредељено за подршку развоју, те да је циљ да у наредној години буде закључено најмање 30 нових уговора.
Додаје и да од 74 завршена пројекта након истека контроле уговорних обавеза ниједно радно место није угашено.
Такође, истиче Кнежевић, предузећа која су уништавана деценијама и коришћена за куповину социјалног мира треба поставити на ноге, како не би више била терет за дзепове грађана, већ својим пословањем пунила буџет.
Наводи да држава неће дозволити да запослени у тим предузећима преко ноћи остану на улици, али истиче и да држава неће оживљавати мртваце.
СВЕТ ВОЛИ СРПСКЕ ПРОИЗВОДЕ: Како је крагујевачки "велики фића" учинио српски извоз рекордним?
"Знам да мене неће памтити као неког ко је градио путеве или школе, али волео бих да се зна да су те инвестиције проистекле из завршеног процеса решавања деценијских проблема у српској привреди", поручио је Кнежевић.
Не размишљамо о продаји ЕПС-а
Упитан о продаји ЕПС-а или Телекома, Кнежевић каже да оба предузећа данас добро послују.
ЕПС пролази кроз реформу и о продаји се не размишља, а Телеком је добро државно предузеће, али је питање колико ће моћи да прати развој информационо - телекомуникационих технологија, каже Кнежевић.
Србија хвата ритам са светом и биће све боље
Он је рекао да нема сумње да су Срби марљив народ, али народ који је предуго радио под неким старим системом у ком није било претераних иницијатива и иновација и где се индивидуалност и залагање нису ценили.
Министар наводи да се данас у Србији коначно осећа ритам савременог света, који доносе млађе генерације, а у којем ризик више није страшна ствар, те да држава све више ослушкује потребе привредника, ствара услове за развој.
"О томе вам може причати било који привредник од 7.118 оних који су добили подршку за предузетничку иницијативу у току ''Године предузетништва''", казао је Кнежевић.
ИЗВЕШТАЈ ЕК : Српска економија на путу успеха, предстоји борба са криминалом и корупцијом
Министар наводи и да је шанса српске привреде у ИТ сектору, али и у машинској индустрији и индустрији опреме, дрвној индустрији, затим индустрији намештаја, гуме и пластике, прехрамбеној.
"Посебан акценат ставићемо на оснивање микро, малих и средњих предузећа како би се развиле одговарајуће везе између купаца и добављача, мреже према великим предузећима, као и према другим произвођачима и потрошачима, и како би се домаћа предузећа што више интегрисала у ланац вредности - од сировине до финалног производа за извоз", навео је Кнежевић.
Упитан када ће се у Србији живети нешто пристојније, Кнежевић каже да већ живимо боље, а да ће бити све боље.