ММФ прогнозира КАТАСТРОФАЛНИ УДАР на тржиште рада
ММФ упозорава да ће глобални пад радних сати у другом кварталу вероватно бити еквивалентан губитку од преко 300 милиона радних места са пуним радним временом.
Међународни монетарни фонд је упозорио данас да ће се глобална привреда суочити са дубљим падом него што се раније предвиђало и да ће се јавне финансије држава знатно погоршати услед настојања влада да сузбију негативне економске ефекте корона кризе.
НЕЗАБОРАВНО ЛЕТОВАЊЕ У СРБИЈИ! Ако сте одлучили да одмор проведете на Копаонику, ову понуду не треба да пропустите
ДА ЛИ ЋЕ КОРОНА ВИРУС ПОРЕМЕТИТИ ВАШЕ ПЛАНОВЕ: Колико ће српских туриста ове године летовати ван Србије?
ПРАВА ПОМАМА ЗА ПЛАЦЕВИМА НА ТАРИ: Масовно купују некретнине ван гужве, цена квадрата скочила са 800 на 1000 ЕВРА
ММФ сада процењује да ће глобални пад ове године износити 4,9 посто, у односу на пад од три процента, колико је предвиђао у априлу.
- Пандемија Ковид-19 имала је негативнији утицај на економску активност у првој половини 2020. године него што је предвиђано, а очекује се да ће и опоравак бити поступнији него што је раније прогнозирано - наводи се у ажурираном извештају ММФ-а "Светски економски изгледи" објављеном данас.
Фонд је такође оборио прогнозу БДП-а за 2021, и сада очекује стопу раста од 5,4 процента у односу априлску пројекцију од 5,8 посто.
Ова финансијска институција са седиштем у Вашингтону објаснила је да су наниже ревидиране процене последица мера социјалног дистанцирања које ће у земљама вероватно остати на снази и у току друге половине године, што погађа продуктивност и ланце снабдевања.
Фонд такође предвиђа да ће глобални јавни дуг премашити 100 процената БДП-а у овој години.
Према основном сенарију ММФ-а, глобални јавни дуг достићи ће историјски рекорд у 2020. и 2021. години, од 101,5 посто БДП-а, односно 103,2 процента БДП-а, респективно. Поред тога, просечан укупан фискални дефицит ће порасти на 13,9 одсто БДП-а ове године, што је за 10 процентних поена више у односу на 2019.
- Стрми пад активности праћен је катастрофалним ударом на глобално тржиште рада - навео је ММФ, напомињући да ће глобални пад радних сати у другом кварталу вероватно бити еквивалентан губитку од преко 300 милиона радних места са пуним радним временом.
У ажурираном извештају нису дате процене очекиваног пада у свим земљама света појединачно, па ни за Србију, већ само за водеће светске економије.
Тако сада предвиђа пад америчке привреде од од 8,0 посто у овој години, уместо пада од 5,9 процената колико је прогнозирао у априлу.
Фонд такође очекује дубљи пад еврозоне, од 10,2 одсто у 2020. години, а Бразилу, Мексику и Јужној Африци прогнозира рецесију од 9,1, 10,5 и 8,0 посто, респективно, наводи ЦНБЦ.