Модрнизује се мерна инфраструктура Електродистрибуције Србије
Паметна бројила добра за све
Бројне користи за потрошаче, као што су боља контрола потрошње енергије, прецизније рачунање трошкова, као и смањење губитака у дистрибуцији струје.
Електродистрибуција Србије поставила је више од 100.000 паметних бројила у веома кратком року и тако убрзала модернизацију мерне инфраструктуре. И стручњаци за енергетику и представници удружења потрошача слажу се да је то добра вест за грађане.
Горан Паповић, председник Националне организације потрошача Србије (НОПС) оценио је да увођење паметних бројила у Србији има потенцијал да донесе бројне користи потрошачима, као што су боља контрола потрошње енергије, прецизније рачунање трошкова, као и смањење губитака у дистрибуцији
струје.
- Паметна бројила ће уклонити сваку сумњу потрошача у исправност очитавања бројила, а на коју смодо сада имали највише приговора – нагласио је Паповић. - Нова бројила доприносе и бољој енергетској ефикасности кроз праћење потрошње, односно оптимизовање образаца понашања што ће довести и до смањења укупне потрошње енергије на националном нивоу. Он је додао да би у понуди аналогно или паметно бројило његов избор увек било паметно бројило, јер прецизније праћење потрошње које дигитална технологија омогућава доприноси, не само само потрошачима, већ и целом друштву.
Жељко Марковић, стручњак за енергетику рекао је да када се повежу са центром за управљање паметна бројила неколико пута у току дана шаљу своја стања и имају могућност да се даљински тачно очита потрошња.
Према његовим речима, ти модерни уређаји имају и друге напредне функције, тако да уколико дође до неке грешке, бројило то пријављује и може одмах да се замени, па не мора корисник да иде на шалтер да пријављује да сумња у исправност бројила.
- Оно што је још важно за купце, односно власнике бројила, за све нас, јесте да паметно бројило сигнализира ако постоји неки квар у том делу мреже, па се убрзава и тражење самог квара, што значи да ће брже реаговати екипа и да ће поправити у случају нестанка струје – истакао је Марковић.
Према најавама из Електродистрибуције Србије постављање паметних бројила и обнављање мерне инфраструктуре наставиће се и у наредним годинама. План је да се пројектом масовне уградње паметних бројила, уз помоћ државе, ЕУ фондова, међународних финансијских институција као што су ЕБРД и ЕИБ, до краја деценије замени око 80 одсто постојећих бројила новим дигиталним са даљинским очитавањем потрошње.
Саша Марчета, специјалиста за паметне мерне системе у Електродистрибуцији Србије подсетио је да је замена старих уређаја за мерење потрошње електричне енергије новим паметним бројилима бесплатна за грађане.
- Кренули смо у последњем тромесечју 2023. године са заменом бројила у Београду и Новом Саду. Нова паметна бројила има више од 100.000 корисника. Наставићемо пројекат у два највећа града у Србији, а уследиће и Ниш, Краљево, Чачак, Ужице, Јагодина, Суботица, Врање, Зајечар, Крушевац, Сомбор и Смедерево – рекао је Марчета.
Лакша штедња
Председник НОПС истакао је да ће потрошачима бити омогућено праћење и контролисање потрошње електричне енергије различитим механизама које омогућавају паметна бројила, као што су online платформа за праћење потрошње, паметни кућни системи за контролу потрошње, затим месечни извештаји. - Паметна бројила могу да упозоре када се забележи необично висока потрошња енергије, што потрошачима омогућава да идентификују и реше проблеме као што су цурење енергије или неефикасни апарати. Тако могу лакше да штеде струју – оценио је Паповић.
Извор: Промо