Момировић: Чиста Србија доноси Крагујевцу 330 километара нове канализационе мреже (ФОТО)
Комплетан пројекат Чиста Србија Крагујевцу даје 330 километара нове канализационе мреже, два постојења за пречишћавање отпадних вода и санацију депоније, истакао је данас министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић приликом обележавања почетка радова у крагујевачком насељу Белошевац.
На отварању радова које изводи кинеска компанија ЦБРЦ присуствовала је Њена екселенција амбасадорка НР Кине Чен Бо, која се захвалила министру Момировићу на указаном поверењу у кинеске компаније и изразила задовољство што управо оне учествују у побољшању квалитета живота грађана кроз пројекат Чиста Србија.
Градоначелник Крагујевца Никола Дашић напоменуо је да се почетак радова изводи на 42 километара канализационе мреже.
- Део тога подразумева реконструкцију постојеће али навећи део градњу нове мреже, чиме ће комплетан град и приград бити покривен модерном канализационом мрежом - казао је Дашић.
- Комплетан пројекат ће подразумевати 330 километара најсавременије и нове канализационе инфраструктуре, два постојења за пречишћавање отпадних вода, санацију депоније. Желимо да грађани Крагујевца имају коуналну инфраструктуру и еколошке услове као земље развије Европе - рекао је Момировић.
Он се захвалио амбасадорки Чен Бо на свему што је до сада постигнуто заједно са кинеским партнерима, истичући да је често фокус усмерен на ауто-путеве, брзе саобраћајнице и пруге али да је од изузетне важности и нови инвестициони талас у еколошке пројекте попут Чисте Србије, који је заједно покренут.
У Крагујевацу у оквиру пројекта Чиста Србија биће изграђено тачно 330.396,32 метара канализационе мреже и три постројења ( Крагујевац, Страгари и Баточина) за прераду отпадних вода која ће обухватити 206.500 становника. Због обима посла пројекат у Крагујевцу подељен је у 4 фазе. Укупна вредност пројекта за канализациону мрежу и Постројења за прераду отпадних вода у граду Крагујевцу је 190.487.137 евра.
У оквиру пројекта, у Крагујевцу се ради и санација постојећег центра за управљање отпадом (депонија) и изградња новог регионалног центра за управљање отпадом. Овом регионалном центру за управљање чврстим комуналним отпадом тежиће и околне општине: Аранђеловац, Кнић и Рековац. Биће изграђено и постројење за термовалоризацију (термовалоризатор), у којем ће се чврст комунални отпад сагоревати и производити електричну енергију.