НА БУВЉАКУ КУПИО ПРЕДМЕТ КОЈИ НИКО НИЈЕ ХТЕО: Онда је на интернету откуцао само једну реч и НИЈЕ МОГАО ДА ПОВЕРУЈЕ ШТА ЈЕ ОТКРИО
Човек који се бавио препродајом старог метала, на једној од тезги пронашао је златни украс.
Прича о мушкарцу са средњег запада Сједињених Америчких Држава звучи попут сценарија за филм.
Његова несвакидашња прича почела је обичном куповином на тезги у склопу локалног маркета старих ствари и отпада. Човек који се бавио препродајом старог метала, на једној од тезги пронашао је златни украс, који је платио чак 14.000 долара, надајаћу се да ће његовом препродајом, профитирати много више.
Како је време пролазило, није се дешавало апсолутно ништа, није било заинтересованих за куповину златног комада у облику јајета, са пијаце, а нико није хтео да му да ту суму новца за топљење злата, па се на крају надао да ће добити макар коју стотину долара.
Унутар јајета налазио се сат, као и неколицина драгуља, а обичном човеку није падало на памет шта то може да буде.
У тренуцима очаја, али и добро испражњеног новчаника, продавац старог метала је једне ноћи кренуо да претражује интернет. Укуцао је појам "јаје“ и име угравирано на сату који је садржао – "Vacheron Цонстантин“.
Тада је схватио да можда у својим рукама има Фабержеово јаје, које потиче са двора царске Русије, које је руски цар Александар III поклонио својој жени Марији Фјодоровној за Ускрс 1887.
Од жељених 500 долара, за које се надао да ће макар да добије, испоставило се да он у својим рукама има комад историје, изгубљено јаје чувеног уметника Фабержеа направљену за руску владајућу породицу, као и да то јаје вреди више од 30 милиона долара.
Човек је контактирао стручњака за Фабержеова јаја, Кирана Макартија и првим следећим летом стигао је у Лондон, на идентификацију, али и процену самог јајета.
– Уста су му се осушила од страха – једноставно није могао да прича. Човек у фармеркама, патикама и карираној кошуљи ми је дао слике изгубљеног царског јајета. Знао сам да је оригинално јаје, Свети грал уметности и антиквитета - изјавио је за медије Киран Макартиј директор дилера антиквитета Вартски.
Након што је драгуљар на основу фотографија утврдио да се ради о оригиналном Фабержевом јајету, Макарти је отпутовао на проналазачеву фарму на средњем западу САД-а, како би и уживо погледао златно јаје.
Према његовим речима, проналазач овог комада историје био је ван себе након што је потврђена његова аутентичност, али и вредност. Једноставно није веровао какво благо поседује.
Мекарти је рекао да је човек добро проценио вредност материјала за јаје, такво злато јесте вредело онолико колико је он за њега платио – али је потценио његову вредност као уметничког дела.
– Он уопште није гледао на уметничко дело. Видео је да је лепо, али је куповао на основу унутрашње вредности. Суштина Фабержеовог рада је умеће, то је лепота дизајна и концепције тог објекта – објаснио је драгуљар.
Фабержеово јаје на ивици да буде претопљено у отпад у САД, било је заправо треће направљено као ускршњи поклон цара Александра III 1887. његовој супрузи, царици Марији Фјодоровној.
Јаје од 8,2 центиметра налази се на сложеном златном постољу подржаном стопалима лављих шапа. Три сафира праве златне венце око себе, а дијамант делује као механизам за отварање и открива "Vacheron Цонстантин“ сат унутра.
Сматрало се да је јаје изгубљено након што су га Совјети ставили на продају 1922. године као део политике претварања "блага у тракторе“, али су га 2011. Фабержеови истраживачи препознали у аукцијском каталогу из 1964, оживљавајући наду да је преживело, што се испоставило и као исправна тврдња.
Према речима врсних познавалаца уметнинца, али и историје, осталих пет је готово сигурно уништено.
Прича срећног продавца старог метала има срећан крај. Његов проналазак, односно Треће Фабержеово јаје, коме се пуних 112 година губио траг, продато је богатом колекционару чије име није познато јавности, као ни цена, али је свакако зарадио много, много више од уложених 14.000 долара.
Шта су Фабержеова јаја?
Фабержеово јаје је назив за ускршња јаја из колекције од укупно 71 примерка, од којих су 52 царска (два примерка су незавршена), које је направио руски јувелир Карл Петар Фаберже за руске цареве у периоду од 1885. до 1917. године.
Пажњу руске царске породице Романов и касније светску славу, Фаберже је постигао на Сверуској изложби у Москви 1882. године, за коју је, уз помоћ брата Агатона, припремио оригиналне комаде накита.
Цар и царица су му за ту колекцију доделили златну медаљу, јер је својим радом "започео нову еру у уметности израде накита“, а убрзо након тога Карл Петар Фаберже постаје царски набављач и дворски јувелир.
Јаја су прављена од најфинијих, али и највреднијих метала, као што су злато и сребро, бакар, никл и паладијум, а готова јаја на крају су украшавани драгим камењем сафирима, рубинима, смарагдима, дијамантима.
Јаја су у себи садржала, најразличитија изненађења након што би се отворила, медаљон, коњаник, штафелај, воз, лабуд, петао, птица, срце, пупољци, кочије и разне друге мотиве.
Извор: Србија Данас/АЛО!/Дарко Матић/М.А.