На море се стиже НИКАД БРЖЕ: Ево шта све треба да знате ако идете КОЛИМА НА ЛЕТОВАЊЕ и колико НОВЦА вам треба
Крак Коридора 10 кроз Грделичку клисуру отвара се вечерас, што ће путницима значајно олакшати вожњу, а посебно је туристима који ће у летњој сезони путовати на море у Грчку
Крак Коридора 10 кроз Грделичку клисуру отвара се вечерас, што ће путницима кроз Србију значајно олакшати вожњу, а посебно је корисно туристима који ће у долазећој летњој сезони путовати на море у Грчку, омиљеној летњој дестинацији наших грађана.
О изградњи ауто-пута кроз Грделичку клисуру говорило се и обећавало деценијама, али су радови почели тек у јесен 2013. године. После скоро шест година тешке борбе неимара са непредвидивом клисуром, јужни крак Коридора 10 коначно је завршен. Пролазак кроз клисуру омогућиће уштеду времену путницима, те је тако најављено да ће се од Београда до Скопља стизати за три и по сата.
Ова раздаљина од 434 километра сада се прелази за најмање сат времена више. Ако поделите ту километражу са брзином од 130 км/х, што је максимална дозвољена брзина на српским ауто-путевима, тачно добијате решење од три и по сата. Међутим, у ову рачуницу нису укључена чекања на граници, наплатним рампама, гужва на путу, па ће, лако је предвидети, током летње сезоне, која нам и предстоји, за ову релацију ипак бити потребно мало више времена.
Од ПРВОГ ЈУЛА НАПЛАТА ПУТАРИНЕ на целом Коридору 10: Ево колико ћете платити вожњу од Београда до Прешева (ФОТО)
НАЈВАЖНИЈА САОБРАЋАЈНИЦА СПРЕМНА ЗА ОТВАРАЊЕ: Од данас за три сата од Ниша до Солуна КОРИДОРОМ 10! (ФОТО)
Почела градња ауто-пута од Прељине до Пожеге: Већ од Светог Николе за сат времена од Чачка до Београда (ФОТО)
Ако путујете из Суботице, као најудаљенијег српског места од Грчке, Гугл мапа показује да вам је сада до Прешева, првог граничног прелаза на који наиђете, потребно нешто мање од шест сати вожње. Ако вам је крајње одредиште Солун, исти извор каже да је потребно око осам и по сати. То сада умањите за најмање сат времена. Они којима је полазиште у Београду, до границе са Северном Македонијом путоваће мало више од три сата (ако нема гужве), а до Солуна два и по дуже.
Такође, узевши за пример најудаљенију тачку, Суботичанин који жели да путује до Грчке, до Прешева ће проћи четири наплатне рампе. Тако ће пролазак кроз станице у Суботици, Старој Пазови, Врчину и кроз Наис, возача путничког возила коштати 1.360 динара у једном правцу. Што се тиче укључивања грделичке деонице у рачуницу, засад неће бити нових трошкова за возаче. Како је речено из ЈП "Путеви Србије", повећања путарина због пуштања дела ауто-пута кроз Грделичку клисуру неће бити тренутно, јер је то процедура о којој прво одлучује надзорни одбор предузећа, затим надлежна министарства, па Влада. Повећање цене, како су рекли у "Путевима Србије" ипак се очекује до лета, али конкретно када и колико, нико од надлежних тренутно не зна.
На ауто-путу кроз Македонију имате три наплатне рампе. Прва се налази после неких 16 километара од уласка у Македонију. Путарина кошта 60 денара (1,5 евра ако плаћате у еврима што је реално скупље него ако имате денаре). Друга наплатна рампа је пре Велеса, на делу аутопута где су лева и десна трака раздвојене, односно на 63. километру од уласка у Македонију. Путарина кошта 80 денара, 1,5 евра ако плаћате у еврима. Трећа се налази непосредно пре искључења за Прилеп и Битољ (овде се одвајају они који иду на Охрид и на гранични прелаз Меџитлија). Од уласка у Македонију 94 километра. Путарина износи 60 денара.
Након око 500 метара од граничног прелаза Евзони (македонско-грчка граница), у Грчкој вас очекује прва наплатна рампа, где путарина кошта 1,8 евра и то је све што треба да платите ако идете на Касандру, Ситонију и Атос, популарне "прсте". Иако је било најава да ће путарине у Грчкој драстично поскупти, од тога се за ову сезону одустало, барем су тако пренели портали који информишу о грчком турзиму.
Три наплатне рампе имате ако идете до Лефкаде, а 4 ако путујете до Крфа, Сивоте и Парге. На свакој је путарина 2,40 евра. Прва се налази код места Неа Малгара. Од уласка у Грчку на граничном прелазу Евзони имате 64 километра. Друга наплатна рампа се налази код места Полимилос, на 135 километара од македонско-грчке границе. Трећа путарина је код места Малакаси, на 242. километру од границе. Четврта наплатна рампа (они који иду на Лефкаду се искључују раније) је код места Тириа, на 315. километру од уласка у Грчку.
Ево како у Србији можете зарадити и преко 1.000 евра месечно!
Борићемо се до краја: Србија има шансе, још је у трци за Фолксваген!
"Треба да будемо поносни, ово смо чекали деценијама": Вучић показао како Коридор 10 изгледа у бројкама (ФОТО)
Ако идете до Ставроса, Аспровалте и Врасне, имате само једну наплатну рампу (не рачунајући ону код Евзонија) на којој се плаћа 2,40 еура. Налази се на 93. километру од уласка у Грчку. Ако идете до Тасоса, имате још две наплатне рампе, Moustheni (Кавала) и Иасмос (Комотини). На обе се плаћа по 2,40 еура.
Да бисте у потпуности могли да израчунате колико вас кошта путовање до Грчке, важно је знати и цене горива. Тако, 1.43 евра стаје литар дизела у Грчкој, а литар 1,87 литар бензина. Бензин је у Северној Македонији 1,17 евра. Литар плина (ТНГ) у Македонији износи 0,57 евра, а у Грчкој 0,92 - овонедељни су подаци. У Србији литар гаса кошта 0,76, дизела 1,57, а бензина 1,47 евра.
Што се тиче Грчке, за вожњу кроз ову земљу вам није потребна међународна возачка дозвола, као ни за Македонију, за коју је с друге стране потребна зелена карта. Опционо постоји потреба за дозволом за управљање туђим возилом.