НА ПОМОЛУ НОРМАЛИЗАЦИЈА ЕКОНОМСКИХ ОДНОСА ИЗМЕЂУ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ? Познато које је кључно питање
Коморе сарађују веома интензивно, да се комуникација остварају дневно и недељно, месечно се представници састају и уживо, а недавно је у Београду био и председник Привредне коморе из Приштине
- Помаци у економској нормализацији између Београда и Приштине, на основу Вашингтонског споразума, најпре би могли да се реализују на питању декларисања производа, у области енергетике и трговине електричном енергијом, као и кроз повезивање ИТ компанија - рекао је Ненад Ђурђевић, саветник председника Привредне коморе Србије.
ЖЕЛИТЕ ВИШЕ ПАРА? Ових шест савета ће вам помоћи да то остварите
ЛЕПА ВЕСТ ЗА ПЕНЗИОНЕРЕ У СРБИЈИ: У јануару стиже ново значајно повећање пензија!
Он подсећа да је формиран и заједнички тим коморе Србије и тзв. косовске коморе који ради на спровођењу делова споразума који се тичу економске нормализације.
- У тиму су људи који су најближи сарадници двојице председника комора, и компанија из области које су на "дневном реду", или могу да буду интересантне за заједничку сарадњу - рекао је он.
Коморе покушавају, истиче, да договор о декларисању производа погурају код својих влада, нарочито у оквиру иницијативе Мини Шенген.
- Нажалост, динамика политика, нарочито на тзв. Косову, не иде нам на руку. Тамо су избори расписани и претпостављам да ће се све зауставити на неко одређено време - рекао је Ђурђевић.
Додаје да коморе сарађују веома интензивно, да се комуникација остварају дневно и недељно, месечно се представници састају и уживо, а недавно је у Београду био и председник Привредне коморе из Приштине.
"ЧЕШЉАЊЕ": Од марта креће опорезивање и одузимање нелегално увећане имовине
"УЗМИ РАЧУН И ПОБЕДИ" Познато када почиње други круг и које ће бити награде
Ђурђевић очекује да би први помаци у реализацији договореног вашингтонским споразумом могли да се очекују око декларисања производа, начина како се декларишу, а да то, како каже, никога не вређа, да одговора реалној слици на терену, да не задире у статусну неутралност процеса, а да омогући и отвори тржисте Србије за косовске производе.
- Нама је веома важно да се тржиште Србије отвори некако за производе са тзв. Косова, као симбол и добре воље. Постоје компаније и произвођачи са тзв. Косова из области и информационих технологија и пољопривреде, који би могли да пласирају своје производе у Србију, али их неуједначено декларисање производа у томе спречава - рекао је он.
Скори помаци би се могли очекивати и на пољу декларисања и признавање докумената.
- То би помогло да појаснимо нашим привредницима који се баве енергетиком или трговином електричном енергијом како да сада, после спровођења Бриселског споразума из дела енергетике, наставе своје послове - каже саветник председника ПКС, и додаје да помаке очекује и у повезивању компанија из ИТ индустрије.
- Ту је комуникација у cloud-u, где се налазе производи, па се избегава та врста препрека и баријера која постоји за робу која је физички предмет и мора да путује - објаснио је он.
Иако разговори комора нису ни престајали, како каже, после потписивања Вашингтонгског споразума су интензивирани. Ђурђевић истиче и да је у оквиру рада, по Вашингтонском споразуму, ПКС са комором Албаније изабрала привреднике и компаније које би се нашле са представницима ДФЦ-а.
- Надлежност ДФЦ канцеларије у Београду је читав регион, а привреднике и компаније смо изабрали како би ДФЦ-у помогли да се упозна са ситуацијом у Албанији. Нарочито са оним компанијама које ће сутра да евентуално раде, или да инвестирају уз подршку ДФЦ-а, на коридорима који ће повезивати Јадранско море са Централном Европом преко тзв. Косова и Србије - закључио је.