НАДМАШИЛИ СВА ОЧЕКИВАЊА: Кинески извоз НАГЛО порастао, ево из ког РАЗЛОГА!
Пекинг настоји да се позиционира као лидер на глобалној трговинској сцени
Кинески извоз је порастао у јануару 2017. више него што се предвиђало, показују данашњи подаци, што је најновији знак побољшања друге најјаче економије света, пошто се лидери многих земаља, како наводи агенција Франс прес, припремају за могуће трговинске размирице са председником САД-а, Доналдом Трампом.
Снажни показатељи кинеског извоза сугеришу на то да Пекинг настоји да се позиционира као лидер на глобалној трговинској сцени у очекивању америчког повлачења из мултилатералних трговинских споразума под Трамповом протекционистичком администрацијом.
КРИТИКОВАО ЛАНАЦ ЛУКСУЗНИХ ПРОДАВНИЦА: Трампова објава "неприкладна" и "нечувена"
Званичници из кинеске Управе царина саопштили су да је извоз у јануару скочио за 7,9 одсто на годишњем нивоу, на 182,8 милијарди долара, надмашивши прогнозе економиста у анкети "Блумберга", који су предвиђали пораст од 3,2 процента. У децембру прошле године, кинески извоз је потоно за 6,1 посто.
Увоз је такође превазишао очекивања са растом од 16,7 одсто, на 131,4 милијарде долара, у односу на предвиђено повећање од 10 посто.
Трговински суфицит се попео на 51,3 милијарде долара, што је за преко 2,0 милијарде више од прогноза.
Далеко највећи светски произвођач челика, прошлог месеца је извезао 7,42 милиона тона производа од челика, што је мање од 9,74 милиона тона извезених у јануару 2016, и мање од 7,8 милиона тона продатих у иностранству у децембру.
РЕКОРД НЕМАЧКОГ ИЗВОЗА: Трговински суфицит земље подигнут на 252,9 милијарди евра
Прошломесечни статистички подаци показали су да је кинеска привреда, кључни покретач раста у свету, забележила у 2016. најспорију експанзију у више од четврт века, али је у последња три месеца прошле године регистровала изненађујуће напредовање.
Такође, подаци о фабричкој активности у јануару, који су објављени прошле недеље, показали су да се производни сектор стабилизује.
Упркос оптимистичним, снажним јануарским трговинским подацима, већина аналитичара се слаже да "ратоборан" став америчког председник Трамп у погледу трговинске политике према Кини представља велику опасност за наставак раста кинеског извоза у овој години, наводи француска агенција.