НАПРАВИЛИ СИСТЕМ НА КОЈЕМ НАМ ЗАВИДЕ ДРУГЕ ЗЕМЉЕ: Шарчевић о организацији наставе у време короне
Шарчевић свакако није слутио да ће се у једном тренутку суочити са пандемијом вируса КОВИД-19
Док су нам замерали што организујемо наставу у време короне, ми смо направили систем на којем нам завиде друге земље. Док су тврдили да сам на кварцовању, пецао сам на Сави и Дунаву и добио препланулу боју. Док су нам свашта спочитавали, ми смо за ове четири године подигли просвету из мртвила, поручује Младен Шарчевић.
НАУЧНИЦИ ОСМИСЛИЛИ НАЈНОВИЈУ МЕТОДУ ЗА "ЛОВ НА ЗЛАТО": Племенити метал извлаче из електронског отпада
НЕМА ВИШЕ ПАКЕТ АРАНЖМАНА У АГЕНЦИЈАМА: Сви грађани који желе на одмор мораће сами да се снађу
РЕВОЛУЦИЈА У ПОСТОЈАЊУ ЕВРА: Европска централна банка објавила изненађујућ извештај
Када је преузимао ресор, Шарчевић свакако није слутио да ће се у једном тренутку суочити са пандемијом вируса КОВИД-19, која је све, па и школство, окренула наглавачке.
У међувремену, 1. септембра су се ђаци вратили у школе.
- Моје задовољство је реално и засновано је на оценама кризног штаба. Све наше мере су похваљене, и оне које смо предузели у пролеће и ове сада. Постигли смо велики број часова у школама, максимално колико је то било могуће, уз минималан ризик. Сада смо за један месец међу 850.000 ђака имали мање од 60 заражених. То се, дакле, мери у промилима. Србија се у односу на друге земље изузетно добро котира. Има држава где је јако мало наставе у школама, свега два дана седмично, има неких где настава није ни почела - рекао је Шарчевић.
Он је причао о највећем изазову у првом месецу.
- Дефинитивно ученички домови. А онда и продужени боравак. Али и једно и друго смо успешно решили - рекао је Шарчевић.
Замерали му да се кварцује, да има соларијуме.
- Ти који су то причали не знају да је пецање било, јесте и биће моја велика љубав. Какви локали, соларијуми, кад год имам мало времена, ја сам на Сави и Дунаву. Целе године. Што се тиче улова, нисам успео да упецам неке огромне рибе, већ неке средње велике, од пет, десет или 15 кила. Буде ту сомова, шарана, деверике - рекао је Шарчевић.
Почетак је академске године. И ту неће бити лако све организовати.
- Мере које смо донели заједно са медицинским делом стручног штаба дају предност бруцошима што се тиче одласка на факултете. Такође, предност смо дали вежбама у односу на предавања, која се лакше могу организовати онлајн. Студентске организације тражиле су да и вежбе и предавања буду организовани што је могуће више уживо - рекао је Шарчевић.
Др Кон је пре неколико дана рекао да има дојаве да се у средњим школама не носе маске, рекао је да чак и неки професори улазе на час и ђацима кажу да не морају да их носе.
- Те дојаве ако су анонимне, могу бити вишезначне. Можда, на пример, неко хоће да науди директору. Ми, међутим, све проверавамо, само у првих десет дана школе имали смо 1.600 инспекцијских надзора. Анимирали смо и савете родитеља, они су део тима. Не треба писати по друштвеним мрежама, већ пријављивати нашем министарству, које је надлежно да реагује. Засад, смењено је троје директора, а лично сам изрекао још девет опомена. Неки подаци говоре чак да је у средњим школама мање заражених од основаца. Било како било, све што нам се пријави од велике нам је помоћи - рекао је Шарчевић.
Познато како ће се одвијати настава физичког кад дођу хладни дани.
- Показало се да је била добра одлука од пре две године да предмет буде физичко и здравствено васпитање. Дакле, постоји и теоријски део у којем деца стичу знање о телу. Наравно, постоји много начина да се физичко организује тако да деца буду раздвојена, да немају међусобни контакт. Ипак, принцип је да је све на ваздуху боље од активности у затвореном простору, чак и игре на снегу - рекао је Шарчевић.
Спремни планови ако све ипак буде морало да пређе онлајн.
- Те планове спремили смо још током лета. Не знам земљу која је толико одмакла и постигла у снимању и емитовању. Ми имамо чак и снимљену наставу на језицима осам националних мањина - рекао је Шарчевић.
Шарчевић је напоменуо сарадњу с осталим кризним штабовима.
- Ту су, наравно, доминантни лекари. Наше министарство је одмах иза. Јер у систем образовања, када се не рачунају родитељи, укључено је 1.750.000 људи, а када урачунамо и родитеље, то је три четвртине Србије. Сарадња је на високом нивоу - рекао је Шарчевић.
Окренуо се на то да ли ће остати у Влади.
- Заиста не размишљам о томе. Ни пре четири године нисам знао да ћу бити позван да уђем у тај тим. Ја сам професионалац, деценијама сам у систему образовања, државном и приватном. Циклус реформе у просвети траје 10-12 година, овај мандат је био само део тога, велики послови предстоје ко год буде водио овај ресор. Морам да кажем и да смо много урадили и за четири године подигли просвету из неког мртвила, безидејности - завршио је министар.