Наше туристе ВРАЋАЈУ СА ГРАНИЦЕ јер немају овај ДОКУМЕНТ: Пут до њега је компликован и ДУГО СЕ ЧЕКА
Ригорозна контрола
Многи власници љубимаца живе у заблуди да је довољно да пса или мачку вакцинишу, стерилишу, спакују кофере, набаце осмех и крену на летовање. Међутим, често се заборавља да постоје дуге процедуре због којих, ако се не испуне, могу бити враћени са границе. Осим тога, посебно је ригорозна контрола на неким од оминљених дестинација домаћих туриста попут Хрватске и Италије.
Прочитајте и:
Ако сте се одлучили да отпутујете са љубимцем на летовање, постоје златна правила којих би се требало придржавити и процедуре које би требало обавити пре самог одласка на пут.
Домаћи закони налажу да сви пси и мачке старији од 90 дана буду вакцинисани и чиповани против смртоносних и заразних болести као што је зооноза и беснило.
Међутим, доктор ветеринарске медицине Иван Несторовић објашњава да то није довољно, те да у већини земаља света није дозвољен улазак пса без потврде о висини титра антитела на вирус беснила.
- Када се пас вакцинише и чипује, што се ради у исто време, власник добија такозвани пасош за пса који, пак, није гарант да ће пас моћи да се уведе у одређене стране земље. То посебно важи за актуелне дестинације попут Хрватске и Италије, али исто може да се деси и приликом путовања у Русију - каже Несторовић.
Како додаје, гранични ветеринарски инспектори на граници са Босном и Херцеговином, Македонијом и Грчком су далеко толерантнији по овом питању.
Сама процедура, иако не делује превише компликовано, одузима чак четири и по месеца, тако да ако сте ускоро планирали да кренете са љубимцем на путовање боље одмах одустаните или се бар припремите за следећи пут.
Цела процедура излгеда овако:
- Потврду о титру можете добити 30 дана након вакцинације пса. Дакле, ветеринарска амбуланта извади крв псу и шаље серум у једину референтну лобораторију у Србији, а то је Пастеров завод у Новом Саду. Завод у року од 15 дана одреди ниво антитела и ако је он у одговарајућем опсегу, податке шаље надлежној ветеринарској инспекцији. Инспекција, потом, у року од 90 дана издаје потврду, што значи да укупан временски период од вакцинације до добијања потврде траје четири и по месеца. Уз то, обавезно је и уверење о здравственом стању животиње које такође издаје ветеринарска инспекција, а које често траже гранични инспектори - објашњава Иван Несторовић и додаје да иста правила важе и за мачке.
Једна од битних ставки свакако је храна, али и начин на који превозите пса.
- Храну за пса или мачку можете унети у другу земљу само ако је у оригиналном паковању, односно никако не можете унети грануле коју сте, рецимо, купили на меру - каже ветеринар Иван Несторовић.
Што се самог путовања тиче, као што желите да вама буде удобна вожња, посебно ако путујете аутомобилом, свакако морате мислити и на кућног љубимца.
- Никако не би требало остављати пса у аутомобилу док правите паузу од дугог путовања, посебно ако је напољу висока температура ваздуха. Наравно, аутомобил би требало да буде климатизован и никако не би требало љубимца транспортовати у гепеку - каже ветеринар Иван Несторовић.