СКАНДАЛ У ПРОСВЕТИ: Неки професори у Србији на папиру раде 400 САТИ ДНЕВНО
Ангажовани су и на по пет факултета у исто време и на сваком са пуним радним временом
О овим "прелетачима" причало се и раније, али се сада, када је Министарство просвете покренуло Регистар наставника и истраживача, први пут јасно виде сви који се незаконито воде на неколико факултета.
Спрема се невиђени удар на тржиште дуга: Угрожене и балканске земље
Бумеранг РАДНЕ СНАГЕ: Богате чланице ЕУ враћају раднике назад у Источну Европу!
- Чекам детаљну анализу, са именима и презименима, али тачно је, постоје и они који раде на три, четири па и пет факултета. Чим добијемо све податке, припремићемо извештаје и реаговаће инспекција. Послаћемо дописе и институцијама и појединцима који крше закон - изјавио је министар просвете Младен Шарчевић за "Новости", најављујући да ће се тој појави стати на крај.
Реч је о томе, како пишу "Новости", да је факултетима потребан прописан број професора и доктора наука да би добили акредитацију и радили легално.
У недостатку сопствених кадрова, многи приватни факултети ангажују колеге са конкурентских високо-школских установа, којима плате само да би искористили њихово име за акредитацију.
Регистар универзитетских наставника и истраживача није користан само зато што открива овакво кршења закона, већ и зато што се сада поуздано, у једној бази, налазе сви научници, сви њихови радови и пројекти, пише тај лист.
Регистар је показао да у Србији постоји 15.500 научника који раде у институтима и наставника са факултета који се баве науком.
Од овог броја, укупно њих 12.000 испуњава услове за учешће на конкурсу за финансирање научних пројеката, који ће ове јесени расписати Министарство просвете.