НЕМАЧКИ КОНГЛОМЕРАТ У ВЕЛИКОЈ КРИЗИ: Продаја опала ЗА 3 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА, траје борба ЗА ПРЕЖИВЉАВАЊЕ
Акције су током прошле године пале за 51%.
Немачки конгломерат Бајер суочава се са изазовима који укључују губитак ексклузивности на кључним лековима, велики дуг, скупе парнице због хербицида Раундап и унутрашњу бирократију.
ВУЧИЋ САОПШТИО ВЕЛИКЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ: На "Експу 2027" имаћемо прилике да видимо "летеће аутомобиле"
Чачани од оног што сви имамо код куће направили УНОСАН БИЗНИС: Производ им све траженији, креће извоз ЗА НОРВЕШКУ
Градимо снове: EXPO2027 скок у напреднију будућност (ВИДЕО)
Извршни директор Била Андерсона најавио је планове за превазилажење ових проблема у наредних 24 до 36 месеци, са циљем смањења годишњих трошкова за 2 милијарде евра до 2026. године.
- Та четири изазова у великој мери ограничавају нашу могућност да бирамо своју судбину. Било да је то компанија са три дивизије или у мањим деловима - рекао је Андерсон.
Компанија је већ смањила дивиденду за 95%, сачувала више од 2 милијарде евра у готовини годишње и смањила бонусе особљу за 1,4 милијарде евра прошле године. Продаја је опала за 6,1% у 2023. години, док је зарада пре камата, пореза, депрецијације и амортизације смањена за 13%. Бајер се суочава с новом конкуренцијом за неке од својих најпродаванијих лекова и нижим ценама пољопривредних производа.
Преузимање америчког произвођача семена Монсанта 2016. оптеретило је компанију дуговима и скупим парницама око спорног препарата Раундапа. Акције су пале за 51% током прошле године, а недавно су ослабиле додатних 6% у поподневном трговању. Инвеститори су подељени у својим реакцијама, док неки изражавају забринутост око Бајерове стратегије, други су оптимистичнији.
- Јавна дебата о Бајеровој будућности била је сувише уско фокусирана на раскид. Важније је побољшати дистрибуцију производа у фармацији и помирити се са судским споровима за глифосат - рекао је Манс за Фајненшел тајмс.
Шефови одељења за одрживост и корпоративно управљање истичу недостатак јасности у Бајеровој стратегији, док други сматрају да је важно фокусирати се на дистрибуцију производа у фармацији и решити судски спор око глифосата.
Представници запослених упозоравају да би раскид или отпуштање радника могли додатно погоршати ситуацију, истичући потребу за решавањем оперативних проблема без непотребних отпуштања радних места. Деонице Хуго Bossa су пале за 18% након сазнања да компанија можда неће остварити циљеве продаје за 2025. годину због слабљења потрошачке потражње.
(Србија Данас/Kurir.rs/ФТ/Пренео З.Ко)