Немачка подигла минималац за медицинске сестре из Србије
Медицинске сестре из Србије које су посао нашле у Немачкој добиле су повећање загарантоване минималне зараде од 200 евра, било да су питању зараде медицинских сестара које нису нострификовале диплому или оних које су то урадиле.
Практично, минимална месечна плата која је износила 1.800 евра сада је 2.000 евра. Зарада медицинских сестара којима је српска диплома призната у Немачкој истовремено је увећана са 2.200 евра на 2.400 евра.
Истовремено је обема категоријама остала загарантована накнада за рад током ноћи, викендом и празницима, а који се плаћа до 50 одсто више и не подлеже опорезивању.
ТАЈНИ СЛАТКИ РАЗГОВОРИ: О чему уз кафу причају мушкарци, а о чему жене
ФАНТАСТИЧНИ ПОПУСТИ У TRAVELLAND-U САМО ДО 30. ЈУНА!
Ове новине се односе искључиво на медицинске сестре и техничаре општег и педијатријског смера из Србије, а које су на рад у Немачку отишле легалним каналима посредством споразума две земље, односно Националне службе за запошљавање и немачке организације за међународну сарадњу ГИЗ.
-Реч је о пројекту који се спроводи на основу споразума Немачке и Србије и закључен је током 2013. године. Годишње преко њега у Немачкој посао добије више од 110 људи из Србије. Ради се искључиво о ангажовању кандидата чија су занимања званично дефицитарна у области неге у Немачкој, па се посредовање односи само на медицинске сестре и техничаре општег и педијатријског смера.
НЕМАЧКА ПРИВРЕДА ПОНОВО ЗАБЕЛЕЖИЛА ПАД После девет година РАСТА највећа европска економија има НЕГАТИВНУ пословну климу!
БЕЗ ПУТАРИНЕ У НЕМАЧКОЈ: Отказани спорни уговори, штета обвезницима
Значи, то се не односи на докторе, анестезиологе нити било кога другог. Само они кандидати који су завршили четворогодишњу медицинску школу, смер општи или педијатријски техничар, и завршили стручни испит, могу да пронађу посао преко овог пројекта. И услов је и да су држављани Србије и да у Србији имају стално пребивалиште.
Како додају, кандидати не плаћају никакве надокнаде за посредовање, нити пројекат остварује профит у Србији. Све трошкове сносе немачки послодавци, те је процес посредовања, како тврде, на легалном, професионалном и друштвено одговорном нивоу.
Пројекат радимо са око 200 послодаваца широм Немачке и сви они морају да потпишу уговор којим гарантују потпуно исте услове и зараду као и немачким држављанима, наводе у овој организацији.
ПРЕВИСОКЕ КИРИЈЕ У НЕМАЧКОЈ ИЗВОДЕ ЉУДЕ НА УЛИЦЕ: Све више Немаца не може да плати закуп простора за становање
ПАПРЕНО: Ако у Немачкој на улицу баците ово, добићете казну од 100 евра
Познавање немачког језика није пресудно за улазак у пројекат, јер пројекат о свом трошку обезбеђује стручну и језичку припрему медицинског особља. Такође пружа подршку и у процесу нострификације дипломе, као и подршку при интеграцији у Немачкој.
У току је конкурс који су расписали Национална служба за запошљавање и ГИЗ за запошљавање медицинских сестара и техничара општег и педијатријског смера у Немачкој. Пријаве су до 26. априла искључиво преко НСЗ, а до краја ове године биће расписан још један конкурс, негде крајем августа.
Према подацима синдиката, из Србије годишње оде око 800 медицинских сестара. Њихова месечна зарада у нашој земљи је око 36.000 динара. Процењује се да Србију напусти и 750 лекара годишње, највише интервентних кардиолога, радиолога и анестезиолога. Они у просеку зарађују по око 80.000 динара.