НЕМАЧКА СЕ ПРИПРЕМА ЗА НЕСТАНАК СТРУЈЕ? Огласили се стручњаци из Берлина - "Све реалнија могућност"
Шта ако земља током зиме остане без струје јер је мрежа преоптерећена или се нађе на мети саботажа? Све више стручњака мисли да је сценарио такозваног "блекаута" реалан, док други то одбацују као паничарење
Људи у Немачкој су "за сада неискусни са кризама и катастрофама", упозорава Хелмут Деди, први човек немачке Конференције градова. "Блекаут је реалан сценарио", каже он за Зидојче цајтунг.
Немачку су у само две године погодиле повремене несташице изазване пандемијом и локдауном те ратом у Украјини, а запад земље потресле су разорне стогодишње кише.
ХРВАТИ ПУЦАЈУ ПО ШАВОВИМА! Комшије обориле црни рекорд, дрма их највећа криза у историји!
ЕВРОПА СЕ МОЛИ БОГУ! Опасна упозорења, криза може да траје и 10 година
У ресторанима ово ЈЕЛО бисте СКУПО ПЛАТИЛИ: Научите да спремите ТРАДИЦИОНАЛНИ ИТАЛИЈАНСКИ ОБРОК на старински начин
Па опет, Деди сматра да становништво није добро припремљено и тражи кампању Владе како би свима било јасно како да "помогну сами себи" ако дотле дође.
Бивши мајор аустријске војске Херберт Зауруг један је од водећих стручњака за "блекаут". И он мисли да се опасност од великих нестанака струје у Европи узима олако.
- Последњих месеци имамо нагомилане проблеме разних врста који ће се наредних седмица вероватно још заоштрити - каже он за портал немачког јавног сервиса Тагесшау и набраја: мањак гаса, саботажа Северног тока, испадање француских нуклеарки са мреже, суша која смањује производњу из хидроцентрала широм Европе...
Као холивудска дистопија
Дужи изостанак електричне енергије Немачку би тешко погодио, пише Тагесшау. Без струје најчешће нема воде, супермаркети би морали да се затворе, градски саобраћај и добар део возова не би функционисали, а мало која бензинска пумпа уопште има агрегате.
Према извештају јавног сервиса SWR, многе локалне самоуправе спремају "окупљалишта" за случај да грађани остану без интернета, радија и телевизије. Постојаће места на којима се могу разменити информације и добити помоћ.
Указује се на препоруке Савезног завода за спречавање катастрофа да свако домаћинство створи залихе хране за барем десет дана, и има по два литра течности за сваки дан по члану домаћинства. Додуше, те препоруке су увек на снази, а не само пред ову зиму. У њима се грађани позивају да имају довољно свећа, шибица, батеријских лампи.
Медијски описи иду и до границе сценарија за филмове о зомбијима и апокалипси.
Тако лист Велт преноси да већ после 48 сати без струје почињу да умиру животиње на масовним фармама јер их је превише да би се ручно опскрбиле.
Људи би могли покушати да греју станове отвореним пламеном, што води пожарима.
Кроз неколико дана, пише Велт, људи би потрошили кеш који имају (картице не раде) на оно што уопште могу да купе. А онда би могло доћи до харања и пљачке.
Припрема за саботаже
Многи би рекли да је све то претеривање холивудског типа. Јер, једна студија коју су израдила четири велика понуђача електричне енергије симулира разне опције - зависно од тога колико би зима била хладна, и колико је енергије доступно.
Према тој студији, у најгорем случају би део Немачке могао да остане без струје на пар сати и то у фебруару.
Блекаут – дакле вишедневни нестанак енергије – по ауторима заправо није могућ. У једном коментару листа Osttiringer цајтунг чак се пише о "хистерији" и "паничарењу".
А опет, једна од опција које се не могу предвидети је саботажа. Министарка унутрашњих послова Ненси Фезер рекла је да је приоритет борба против евентуалних саботажа критичне инфраструктуре.
- Руска агресија против Украјине је означила смену епоха и на пољу унутрашње безбедности. Припремамо се за то - навела је Фезер за Зидојче цајтунг.
Прошле седмице је на мети саботаже била немачка железница. Возови су сатима углавном мировали на целом северу земље, а узрок су били пресечени комуникациони каблови у Берлину и на западу земље. Починиоци још нису нађени.