НЕМАЧКА НИЈЕ ОТВОРИЛА ГРАНИЦЕ ЗА СВЕ СРПСКЕ ДРЖАВЉАНЕ: Појашњено ко може да уђе у земљу и под којим условима!
Ограничења за улазак у Немачку су и даље на снази
Иако од сутра Србија више није на немачкој листи ризичних земаља по питању инфекције вирусом корона, држављанима Србије ипак неће бити омогућено да први пут од 15. марта прошле године туристички путују у Немачку.
ГАЛЕРИЈА - ИДЕАЛНО МЕСТО ЗА ЦЕЛУ ПОРОДИЦУ: Уживајте, забављајте се, купујте, а очекује вас и ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ!
НЕМОЈТЕ ДА ВАС ВРАТЕ СА ЦРНОГОРСКЕ ГРАНИЦЕ: Деца морају да имају један од ова два документа!
ЗБОГ КИНЕСКОГ ДУГА ЦРНА ГОРА ТОНЕ СВЕ ДУБЉЕ: Моле по ЕУ где стигну, дижу нови кредит а државна имовина иде на добош!
Како се наводи у саопштењу немачке амбасаде у Београду, објављеном на њеном сајту, Србија од 13. јуна више није на листи ризичних подручја, али ограничења за туристичка путовања за Немачку су и даље на снази.
- Краткорочни боравци до 90 дана се, уколико је то могуће, не препоручују у циљу спречавања ширења вируса. Из тог разлога туристичка путовања и даље нису могућа - наводи немачка амбасада.
Улазак из Србије у Немачку могућ је само за немачке држављане, држављане осталих чланица ЕУ, потом држављане Уједињеног Краљевства, Лихтенштајна, Швајцарске, Норвешке и Исланда, затим за држављане Србије са боравишном дозволом Немачке или неке друге државе чланице ЕУ и поменутих европских земаља.
Право на улазак у Немачку, ипак, имају чланови најуже породице особе која има пријављен боравак у Немачкој, притом се то односи на супружнике, регистроване партнере, малолетну децу и родитеље малолетне деце.
Осим њих, држављани Србије могу да уђу у Немачку само уколико имају доказ о нужном разлогу за улазак и припадају групама људи, попут рођака првог или другог степена који не припадају матичној породици или је посреди невенчани пар.
Међу ове изузетке спадају и нужни пословни разлози неодложиве природе, потом пословна путовања на сајмове у случају да постоји доказ неопходност путовања, потом предавачи односно посетиоци конгреса који имају доказ о неопходности физичког присуства. Улазак у Немачку је могућ и због хитних медицинских разлога.
Међутим, у свим наведеним случајевима, неопходна је потврда од нужном разлогу за улазак и пропратна документација у зависности којој групи припада путник.
Чак и у случају поседовања комплетне документације, припадници немачке полиције на пасошкој контроли увек могу да посумњају да у јачину "нужног разлога за долазак" и да путника врате у Србију, што се почетком године и догађало поједним путницима, који су у Немачку хтели да дођу на виде новорођене унуке.
Скидање Србије са листе ризичних земаља значиће промене само за оне који из Србије путују у Немачку, а имају боравишну дозволу у Немачкој или ЕУ или немачки или неки други ЕУ пасош.
Они ће копненим путем моћи да допутују у Немачку као и пре епидемије. Дакле, без електронске пријаве, обавезног негативног теста на корону и обавезног десетодневног карантина, што је досад био случај за путнике из Србије који имају боравишну дозволу у Немачкој или су имали пословни или други нужни разлог за долазак у ову земљу.
Међутим, за оне који долазе авионом, биће обавезно да још пре уласка у авион предоче неки од следећа три документа.
Прва опција је негативан пи-си-ар на корону не старији од 72 сата од узимања узорка до доласка на гранични прелаз или брзи антигенски тест не старији од 48 сати.
Друга опција је доказ да су у потпуности вакцинисани вакцинама признатим од Европске агенције за лекове, а тренутно су то вакцине које производе "Фајзер", "Модерна", "Астра-Зенека" и "Џонсон и Џонсон". Услов је и да је прошло најмање 14 дана од последње потребне појединачне дозе.
Трећа опција је доказ о прележаном ковиду која је издата на основу позитивног пи-си-ар теста који је урађен најмање пре 28 дана. а најкасније пре шест месеци.
Изузетак од овог правила су запослени код авио-превозника којима није потребна ниједна од ове три потврде.