Неумољива статистика: За месец и по дана 9.927 људи остало без посла
У Србији се у периоду од 23. марта до 6. маја на евиденцију НСЗ-а пријавило 9.927 људи, и то из радног односа
За само месец и по дана у Србији је без посла остало 9.927 људи. Према информацијама којима располажемо, тачно толико их се пријавило на биро од 23. марта до 6. маја, и то из радног односа. На биро се истовремено пријавило још 2.890 људи, међу којима је сигурно највише оних који су остали без посла на коме нису били пријављени.
Од ДАНАС НОВО РАДНО ВРЕМЕ свих објеката: Информишите се на време!
Најјача европска привреда је на путу опоравка: Немачка индустрија полако хвата залет
"ДРАЖВНИ БУЏЕТ НИЈЕ ЋУП БЕЗ ДНА" БРНАБИЋ: Не желимо дефицит већи од 7 одсто!
Подаци Националне службе за запошљавање показују да је највише отказа било међу женама и радницима који имају између 30 и 35 година. Од укупног броја пријављених на биро, из радног односа, жена је било 6.603 и то око 60 одсто.
Аналитичари истичу да је кључни проблем то што млади најчешће имају много "лабавије" уговоре о раду него старије колеге, те их је у кризном периоду лакше и раскинути. Најчешће је реч о хонорарима или уговорима на одређено, као и о радницима са релативно кратким радним стажом.
Од скоро 10.000 људи који су се нашли на бироу од увођења ванредног стања до почетка маја, од 50 до 55 година имало је 896 радника, од 55 до 59 - њих 703, а од 60 до 65 тачно 593 запослених.
- Отказа је сваким даном све више. Први на удару били су радници запослени преко агенција за запошљавање, затим они који су радили на одређено време или радници у мањим продавницама које су брзо обуставиле рад због пада тражње - каже Драгољуб Рајић, консултант из Мреже за пословну подршку.
Рајић објашњава да фирме, нарочито у производном сектору, када се суоче са смањеним приходима и потребом да "режу" трошкове, углавном теже да сачувају искусне, квалитетне и обучене раднике, јер ће им касније такви највише и требати, а увек их је, како каже, тешко наћи на тржишту рада.
Млади су и у остатку свету били први на удару. Ако се искључе студенти, у Великој Британији је једна трећина запослених старости између 18 и 24 године остало без посла. У Аустралији је постотак незапослености међу старосном групом између 15 и 24 године с мање од пет одсто порастао на више од 16 одсто. У САД и Канади незапосленост исте старосне групе порасла је с десетак на тридесет одсто.
Неке компаније у Србији су већ у априлу смањивале плате, јер су приходи умањени а послодавцима је стало да задрже квалификоване и стручне раднике, које је иначе тешко наћи на тржишту. И тада су млади такође били на удару.
Према истраживању које је радио сајт за запошљавање Послови Инфостуд, трећина запослених у Србији морала је у ванредном стању да узме годишњи одмор, боловање, плаћено или неплаћено одсуство, док је 12 одсто радника остало без посла због епидемије.
ВАЖНА ОДЛУКА МИНИСТАРСТВА ЗА РАД: Због епидемије, од сутра НОВИ ПРАВИЛНИК за послодавце и запослене у Србији
ПОНУДА КОЈА СЕ НЕ ПРОПУШТА: Барбадос позвао све да живе 12 месеци на том острву, али под ОВИМ условима
Ако се ово не реши НАЈУГЛЕДНИЈИ САРАЈЕВСКИ ХОТЕЛИ иду "под катанац": Ефекти короне на туризам огромни
ГРАЂАНИ ПАЖЊА: Промењено радно време продавница, тржних центара, фризерских салона, кафића, кладионица!
Ово питање мучи МНОГЕ ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Које су обавезе и права наследника у случају смрти жиранта?