НЕЗАОБИЛАЗНИ састојци хране коју свакодневно једемо: Тешки метали, антибиотици и хормони, али то није НАЈГОРЕ
Европска унија забранила употребу и у исхрани кућних љубимаца
Декларација на сухомеснатим производима углавном нам је недоступна, јер се шунке, саламе и кобасице углавном продају у ринфузу. Да ови производи нису добар избор за свакодневно конзумирање, није непозната чињеница, али мало ко зна шта заправо садрже. Редакција Заштитника потрошача, уз помоћ стручњака, открива шта заправо једемо када у сендвич ставимо пилећу саламу.
Садржај пилећих салама
* Машински сепарисано месо
* Вода, биљна маст, кукуруз, скроб
- Да би се добила пуноћа укуса, додаје се биљна маст која се умешава у масу за саламу током производње, уз додатак воде и кукурузног скроба. Кукурузни скроб служи да веже део воде, да би салама била визуелно сува.
* Е450
- Салама је практично чврста емулзија која садржи воду. Да се вода не би одвојила додају се емулгујуће соли.
* Е407а, Е401, Е415
Згушњивач, обрађена есеуна алга, На-алгинат, Ксантан гума - ови додаци чине да салама буде чвста, да се не ломи приликом сечења
* Е621
- Појачавач ароме На-глутаминат, додатак често повезиван са свим зачинима у праху. Он чини да наше чуло укуса осећа дубље и интезивније све ароме.
* Е315
- Неопходан у овим производима, јер спречава настанак опасних нитрозоамина из азотових једињења, којих увек има у месу, пошто се месо конзервира на тај начин.
* Е120
- Боја кармин (cochineal). Природна црвена боја животињског порекла, служи да би се појачала боја меса. То се ради зато што, ако осим меса има воде, скроба и биљне масти, боја меса није интезивна као код чистог меса и зато је произвођачи појачавају.
* Е250
- Конзерванс На-нитрит користи се широко у овом типу производа, а главна улога је спречавање раста бактерије Цлостридиум ботулинум која проузрокује ботулизам
ПОВУЧЕНО 1.000 ТОНА ХРАНЕ И ПИЋА ЗА ГОДИНУ ДАНА: Више од половине су забрањене намирнице
За ове ПРОИЗВОЂАЧЕ нису сви КУПЦИ исти: Ево коме ПОТУРАЈУ паштету БЕЗ МЕСА и шунку од АЛГИ!
Најпроблематичнији састојак је "машински сепарисано месо", које се на декларацијама углавном крије иза скраћенице МСМ.
Шта то, у ствари, значи? МСМ је производ добијен одвајањем меса са костију на којима је то месо остало после откоштавања трупа живине механичким путем. О машински сепарисаном месу последњих година воде се озбиљне стручне расправе и то у два правца: први је микробиолошка исправност МСМ, а други могућност да се у МСМ налазе и други делови животиња као што су кости, тетиве и слично, а све то, на крају, заврши у нашем организму.
НЕОБИЧАН КАФИЋ, ОДЛИЧАН БИЗНИС: Не плаћате храну и пиће него...
Колико је овај састојак проблематичан, најбоље говори чињеница да га је Европска унија забранила прво у храни за људе, а затим и у оној за псе и мачке. С обзиром на то да је уништавање у кафилеријама скупо, они га извозе у земље попут наше, где је његова употреба дозвољена.
О МСМ за Заштитник потрошача говори Мирослав Стојшић, бивши начелник Републичке ветеринарске инспекције, један од највећих противника тога да се МСМ користи за људску исхрану.
Србија је депонија Европе, продају нам храну која није ни за мачке, али то није оно НАЈГОРЕ
- МСМ садржи велике количине млевених костију, препуних тешких метала, антибиотика, хормона... Код пилића су кости танке, крте, дробљиве, па је од њих тешко прецизно одвојити месо и онда се све дроби, меље са костима, пропушта кроз сита. Проблем је што се штетне супстанце, тешки метали, антибиотици, хормони, највише задржавају управо у костима - упозорио је Стојшић.
Поред проблематичног МСМ-а, пилеће саламе садрже и бројне емулгаторе који се крију иза разних Е ознака у комбинацији са бројевима, те је простим читањем декларације немогуће закључити шта заиста једемо у сендвичима.