ЊИМА НИ ПАНДЕМИЈА НЕ МОЖЕ НИШТА: БДП азијске земље расте као из воде, корона их није ни пољуљала
У Кини се очекује раст БДП-а од 7,9 одсто.
Раст кинеског бруто домаћег производа (БДП) убрзаће се на 7,9 одсто следеће године са два процента из 2020. године, наводи се у извештају Светске банке, објављеном у среду.
НОВИ ПОРЕЗ ОД ЈАНУАРА: ПДВ у износу од 20 одсто за услугу коју раније нисмо плаћали, корисници у шоку
СРБИЈА ОБНАВЉА И ШИРИ СВОЈУ МРЕЖУ АУТО-ПУТЕВА: Један је постао приоритет, у плану је градња још 15 брзих деоница
ДЕТАЉНО ОБЈАШЊЕЊЕ: Шта све пише у економском споразуму Британије и ЕУ о Брегзиту, спомиње ли се и Србија?
Предвиђа се да ће се раст БДП-а те земље вратити на ниво пре пандемије до 2021. године, као одговор на побољшање поверења потрошача и предузећа и боље услове на тржишту рада.
Светска банка је рекла да ће, иако је стопа раста остала непромењена у односу на летње пројекције, Кина морати да се креће кроз неке краткорочне неизвесности.
Заједно са флексибилном и подржавајућом монетарном политиком, Кина би могла да користи свој фискални простор да би се заштитила од негативних ризика по раст и обезбедила несметану ротацију са јавне на приватну потражњу.
Банка је предложила да се посебни директни фискални трансфери локалним самоуправама (нови механизам покренут ове године како би се осигурало да фискална и помоћна средства могу директно примати владина одељења и ентитети на примарном нивоу) могу продужити до следеће године и изричито усмерити ка повећању социјалне потрошње и/или "зелено улагање" локалних самоуправа.
У погледу монетарне политике, Кинеска централна банка би требало да се врати конвенционалнијим алатима, док би поступно укидала циљеве везане за позајмице и олакшице - усвојене како би земља пружила циљану подршку у контексту економског шока због ковида-19, наводи се у извештају.
Према ставу водећег економисте Светске банке за Кину, а то је Себастијан Екардт, земља ће морати да истакне потенцијал раста својих најразвијенијих и најиновативнијих градских подручја и градских кластера, како би ребалансирала економију.
- Такав помак мораће бити праћен фискалном политиком, како би се осигурало праведније пружање јавних услуга и повећала улагања у људски капитал, за људе који живе ван урбаних подручја и обалних провинција - каже он.