Нова апликација у Србији УПОЗОРАВА НА БЛИЗИНУ ОСОБЕ ЗАРАЖЕНЕ ковидом-19: Како тачно функционише?
Сви који користе исту апликацију добијају обавештење да су били у контакту са зараженом особом без откривања њеног идентитета који је кодиран
Када корисник апликације добије информацију да је позитиван на коронавирус он добија и код који представља псеудоним. Тај код он може да унесе у апликацију и тада се сва лица која је користе, а била су у контакту са њим, обавештавају да су била у близини заражене особе у последњих 15 дана, без откривања идентитета оболелог.
ПОЛИТИЧАРИ У СРБИЈИ ОД СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ НА СКЕНЕРУ: Драконске казне са све који су незаконито стекли имовину
ОТКАЗАН ПОЉОПРИВРЕДНИ САЈАМ У НОВОМ САДУ: У припреми вирутелна смотра аграра
ДУБРОВНИК ДОЖИВЕО ТУРИСТИЧКИ КРАХ: Број посетилаца знатно мањи него лане, резервације се и даље ОТКАЗУЈУ
Тако Златко Петровић из службе Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности објашњава функционисање апликације која ће регистровати контакте са особама зараженим вирусом корона, под радним називом Ковтакт (Цовтацт), коју тренутно развија Канцеларија за ИТ и е-управу Владе Србије.
Апликација ће се преузимати са интернета и користиће се искључиво добровољно и анонимно, а требало би да показује и на ком растојању се корисник налазио од заражене особе, као и то колико времена су били у контакту.
- Другим речима, то би представљало аларм за онога ко има инсталирану апликацију да је у последњих 15 дана био у ризичној ситуацији и да постоји вероватноћа да је заражен, те да би требало да преконтролише своје здравље - објашњава Петровић.
Наведени начин фунцкионисања апликације који нам је наш саговорник представио је начелан, што значи да коначни детаљи тек треба да буду објављени.
Из Канцеларије за ИТ и е-управу Владе Србије кажу да ће са техничким детаљима апликације упознати јавност када она буде завршена.
Петровић каже да су у складу са расположивим информацијама Канцеларији за ИТ скренули пажњу да према Закону о заштити података о личности треба да саставе документ под називом Процена утицаја на заштиту података, чиме би се проверило колико је апликација ризична по приватност грађана. Тек након тога установиће се да ли ће апликација бити "пуштена у промет".
- Према Закону јасно треба дефинисати улоге. Ко је ту руковалац података? Ко је прималац података, а ко обрађивач? На који начин би то функционисало? Другим речима, још нисмо добили потпуне информације о функционисању те апликације, али то је нешто што очекујемо - предочава Петровић.
Он указује и на то да се такве апликације у Европи користе већ неколико месеци и да су се негде показале ефикасним, а негде проблематичним.
- Негде има мање или више отпора према тим апликацијама. У принципу, ми смо због пандемије тренутно у ситуацији без преседана, тако да ако та апликација може да допринесе да се једна особа не зарази или да на време преконтролише здравље, онда ће оправдати своје постојање - закључује Петровић.
НАДМАШИЛЕ ОЧЕКИВАЊА: Зараде на Вол Стриту рекордно скочиле
АКО СУ БЕЗБЕДНИ ДОБИЋЕ ПЕЧАТ "ЧИСТО И СИГУРНО": Угоститељима у Србији следе сертификати под одређеним условима
КОЛИКО ЋЕ ВАС КОШТАТИ ДА СЕ УГРЕЈЕТЕ ОВЕ ЗИМЕ? Цена тоне пелета креће се и до 27.000 динара
НОВЕ ОЛАКШИЦЕ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ КОЈИ ПЛАНИРАЈУ КУПОВИНУ СТАНА: Рата смањена са 220 на 180 евра!
ДОЛАР БАЧЕН НА КОЛЕНА: Најнижи индекс у последње две године наспрам ривалских валута