ОД СУТРА НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА У СРБИЈИ: Ево да ли ће доћи до поскупљења дизела и бензина
Тачан износ нових цена ових горива биће познат сутра до 15 часава.
Цена барела нафте типа "брент" коју прате цене у Србији је на светским берзама порасла са 112 долара од прошлог петка на данашња 114 долар, што је поскупљење од око два одсто, и у тренду је даљег раста.
ОБИЛАЗНИЦА ОКО БЕОГРАДА ЈЕ ЖИЛА КУЦАВИЦА! Вучић послао важну поруку: Србија не сме да чека
ПРЕДСЕДНИК У ОБИЛАСКУ РАДОВА КОД БУБАЊ ПОТОКА "Овим расте српска економија - важно је да растемо, радимо и градимо" (ФОТО/ВИДЕО)
ОКО ЗА ОКО, ЗУБ ЗА ЗУБ: Русија спрема закон којим ће жестоко ударити по западним компанијама
Будући да малопродајне цене горива на домаћим пумпама прате кретања "црног злата" на глобалном тршту, ово је главни сигнал возачима да се припреме за могуће благо поскупљење евродизела и безоловног бензин БМБ 95 од сутра на домаћим пумпама, под условом да се до тада драстично не промени тренд на светским берзама.
Тачан износ нових цена ових горива биће познат сутра до 15 часава, када га на свом сајту објави Министарство трговине.
До тада ће важити максимална цена од 202,2 динара за литар евродизела, и 184 динара за литар евро премијум БМБ 95, како је утврђено 20. маја.
Претходно је дизел коштао највише 202 динара, а бензин 180 динара.
Подсетимо, Уредба о ограничењу цена горива на бензинским пумпама прво је усвојена 10. фебруара, да би од тада била продужена више пута. Према последњој Уредби, објављеној у "Службеном гласнику РС", ограничење цена нафтних деривата је продужено до 31. маја ове године.
За пољопривреднике на пумпама НИС остала је иста цена од 179 динара за евродизел, а дозвољено им је и да 60 литара сипају у канистер.
Иначе, према подацима Агенције за енергетику Србији две трећине нафте у нашу земљу долази из Ирака, а једна трећина из Русије и Казахстана. Прецизније, 45 одсто увозимо из Ирака, 10 из Казахстана, око један одсто из Норвешке, док нам из Русије стиже 15 одсто нафте.
Поред тога, око 23 одсто сирове нафте произведе се и са српских нафтних поља.
Све те количине стижу преко Јадранског гасовода који је једини пут Србије за допремање сирове нафте, коју НИС прерађује у Рафинерији у Панчеву.