Одличне вести за Србију: Индијци купују ИМТ, креће производња најмање 5.000 трактора годишње
Данас ће се одржати јавно надметање
Компанија ТАФЕ планира да купи ИМТ на данашњем јавном надметању у Агенцији за лиценцирање стечајних управника. За почетак, Индијци планирају да овде производе најмање 5.000 трактора годишње.
Србија има одличне услове за покретање ФАБРИКА БИТКОИНА, а ево како оне изгледају на северу Европе
За Србију би и било најбоље да компанија из Индије купи ИМТ јер би то значило да ће наша фабрика поново правити и извозити тракторе.
- ИМТ је некада био понос бивше Југославије, који је осамдесетих година прошлога века производио око 42.000 трактора годишње. Нажалост, крајем 2015. фабрика је отишла у стечај, након што је системски уништавана од страначких кадрова који су управљали ИМТ-ом од 2000. године па све до увођења стечаја. Последње године рада, ИМТ је имао дуговања од чак 186 милиона евра. На завод за запошљавање прво одлази 500 радника, а након проглашења стечаја преосталих 360 људи. С друге стране, ТАФЕ је трећи највећи произвођач трактора на свету, који годишње прода више од 150.000 трактора у свету. Уколико ТАФЕ купи ИМТ, онда ће се поново у Србији правити и извозити трактори, што није извесно уколико би ИМТ преузела нека друга компанија - каже извор.
Он наводи да се још не зна да ли би Индијци изградили нову халу негде у Србији или би се она направила на месту постојећих објеката ИМТ-а у Београду.
- На продају су понуђени грађевински објекти, опрема и право на жиг, али не и земљиште које је користио ИМТ, а које остаје у власништву државе. Многи потенцијални купци заправо не желе да склапају тракторе, већ су заинтересовани за пренамену делатности како би што пре повратили уложени новац. Управо је зато ТАФЕ најпожељнији купац јер ће Индијци улагати и развијати ИМТ. Поред тога, ИМТ и ТАФЕ су и 'stari знанци', некада су ове две компаније сарађивале у производњи различитих модела трактора - додаје извор.
Стручњаци кажу да је ИМТ дуго био у проблемима и да је за Србију најбоља опција продаја фабрике компанији која има исту делатност. Економиста Данијел Цвјетићанин истиче да је улагање у ову грану индустрије паметан потез јер би у супротном погони ИМТ-а наставили да пропадају.
- Свака инвестиција у нашу земљу је значајна, па тако и ова. Улагање у ову индустрију и њен развој посебно је важно за Србију зато што немамо друге произвођаче у овој области. Компанија ИМТ је већ дуго у стечају и уништена је. Са новим инвестицијама отвараће се и нова радна места и могућност да се поново праве трактори у Србији - каже Цвјетићанин.
Он је стручњак за биткоине и открива шта заправо можете купити за криптовалуте
Економиста Милан Ковачевић објашњава да је одлука да се ИМТ прода веома добра јер ће нови власник покушати да извози машине.
- За нашу земљу је свакако боље да ове погоне продамо и зарадимо. Приватизација је у овом случају најбоље решење зато што већ годинама уназад ИМТ је радио јако мало и та прича више није имала никаквог смисла. Неће бити лако ни новим власницима ако желе да оживе ИМТ из најбољих дана када су се свуда по свету извозили њихови трактори. У сваком случају, треба им пожелети пуно успеха - сматра Ковачевић.