Одрастао у планинама Турске међу овцама: Чудесна прича курдског имигранта, власника фабрике вредне пет милијарди долара!
- Ако зарађујем ја, зарађују и радници. Моја добит њихова је добит, а њихова срећа моја је срећа - тако говори Хамди Улукаја, а шанса да је ико код нас чуо за Хамдија Улукају мала је.
Хамди Улукаја звезда је у Сједињеним Америчким Државама. Радник у џинсу, који је све што има стекао властитим рукама, но то је мање битно, није, уосталом, једини. Али је зато једини чија предавања – јер, Хамди Улукаја не може се обранити од позива за предавања и гостовања у телевизијским емисијама – постају инстант хитови.
Људи једноставно не верују ономе што чују, не верују да то што чују и што им се необично свиђа говори капиталиста "тежак" две милијарде долара.
- Време је да признамо да уџбеник који већ 40 година користе водећи људи светског бизниса више није употребљив - казао је Хамди Улукаја на престижној конференцији ТЕД, одржаној ове године у Ванкуверу.
Погрешно би било рећи да Хамди Ulukaya не верује у моћ бизниса, у Америку и њен сан, он га управо живи, али правила према којима он игра битно су друкгачија од оних које ми радо копирамо. Уосталом, обратите пажњу на следећу његову реченицу: "Максимализовање профита како би од тога једину корист имали деоничари најглупља је ствар коју сам чуо у свом животу!"
Подгорица добија први такси сервис са електричним возилима, али нема ко да их вози!
Представљени резултати истраживања о навикама у исхрани: Важно је да знамо шта једемо
"Тесла" аутомобили ускоро у Србији: Поштовање за Николу Теслу, а за државу велика инвестиција
Хамди Ulukaya, у пословном свету познат и као "краљ јогурта", родио се 26. октобра 1972. године у Турској. У Анадолији, на обалама Еуфрата. У селу пуном пастира. И мали Хамди је, наравно, био пастир. И Курд. Национална, дакле, мањина у земљи која националне мањине, посебно Курде, баш и не трпи.
Рођен је негде на путу. Како су родитељи селили овце, тако је и он рођен – успут. Исто тако, није сасвим сигуран ни датум његовог рођења. Али се зна да је одрастао међу овцама и да је пре ичега на свету научио како се праве сир, кајмак и – јогурт.
Јогурт који производи Хамди Улукаја данас је најпознатији јогурт на свету. Назвао га је Chobani и као бренд је досегао вредност од пет милијарди долара, пишу "сплитске новине".
А у Америку је мали чобан Хамди дошао са само 3.000 долара у џепу. Отац га је, истина, прво био послао на студије политичких наука у Анкару, но већ 1994. године млади је Хамди освануо у Њујорку. Емигрирао је. Ништа чудно за Курда из Турске.
Годинама касније казао је да је Турску напустио јер није могао да поднесе репресију према свом народу. Угњетавање је била реч коју је употребио.
Након доласка у САД почео је да интензивно учи енглески језик и размишља о властитом бизнису. И трајало је то неко време, све док 2005. године није видео оглас којим се продаје стара, запуштена фабрика јогурта. Близу Њујорка. Оглас је пронашао у смећу.
Прети ли нам НОВИ ТРГОВИНСКИ РАТ! Европска комисија: Ако САД уведу царине ЕУ, мораћемо ЖЕСТОКО да УЗВРАТИМО!
АМЕРИЧКА БЕРЗА НА КОЛЕНИМА! Долар потонуо, Волстрит пукао и потопио целу Азију (ФОТО, ВИДЕО)
ШКОТИ БЕСНИ НА ТРАМПА: За четвртину повећао царине на њихов НАЈВАЖНИЈИ ИЗВОЗНИ АРТИКАЛ, ево шта је ГЛАВНИ РАЗЛОГ
Био је то знак. Као да се грм пред њим упалио. Одмах је назвао оца: "Ови Американци појма немају што је јогурт, за њих је то десерт пун шећера и воћа, дошло је време да пробају прави јогурт, онакав какав ми правимо".
Отац Хамдија Ulukayje свом сину није могао дати ништа друго осим савета. "Дигни кредит", рекао му је, "а све остало знаш".
Узео је кредит, купио фабрику па тек потом почео тражити машине, при чему она за сепарацију млека без које нема правог јогурта кошта милион долара. Нашао ју је у малом огласу за 50.000 долара.
С обзиром да није имао новца за маркетинг, одлучио је да свој јогурт пакује на другачији начин од сличних производа на тржишту те га је сместио у малену посуду – да, баш онакву у какву данас и остали произвођачи користе – а за ширење тржиштем почео је да користи инфлуенсере с друштвених мрежа. Послао би им јогурт и замолио их да га пробају, без икаквих обавеза.
Американци су убрзо полудели за јогуртима Хамдија Ulukaye. Но, није ово прича о јогурту. Ово је прича о капитализму каквим га види Хамди Ulukaya.
- Ја сам Курд, одрастао у планинама Турске међу овцама. У нашем друштву није било битно ко има колико оваца, већ ко је какав човек. Таква је атмосфера и у мојим фабрикама, чим уђете осетите људску душу - говори Хамди.
ЕРДОГАН КАЖЊАВА "ВЕЛИКОГ БРАТА": Турске власти траже МИЛИОНЕ од "Фејсбука" због ШПИЈУНИРАЊА ГРАЂАНА
Рекордерка готова до краја године: Отвара се највиша зграда у Африци коју је пројектовало девет жена! (ВИДЕО)
"Убила" их домаћа конкуренција! Прекидају производњу телефона у Кини
"Chobani" је проглашена за једну од топ 10 најиновативнијих компанија на свету. Око 30 одсто запослених чине избеглице и мигранти, управо они имају предност при запошљавању, а пре три године Хамди је објавио да 10 одсто компаније – подсетимо да вреди најмање пет милијарди долара – даје радницима, којих је у том тренутку било око 2.000.
- Није ово никакав дар, нити ПР, ја само људима дајем оно што је њихово, они су то зарадили - рекао је. Уз све то, плате су знатно изнад просека у бранши.
Јасно је, дакле, да је реч о невероватно успешној фирми која послује на једнако невероватан начин. Не само за америчке прилике. Ево, уосталом, још једне Хамдијеве изјаве:
- Пропала компанија коју сам био преузео није била одустала од јогурта, него од људи, дигли су од њих руке као да ништа не вреде. Био сам страшно љут на њиховог директора који је седео тамо негде у некаквом торњу, држећи у руци таблице које му показују да мора затворити фабрику. У таблицама, међутим, нема људи, оне о људима ништа не говоре, у њима нема ни речи о одговорности према друштву. Жалосно је што се на тај начин, уз помоћ некаквих таблица, многи послови данас воде... - рекао је он.
БОНУС ВИДЕО: Снимак који је разбеснео милионе: Заронио је у дубине мора, а онда је видео призор од којег се СЛЕДИО (ВИДЕО)