ОГЛАСИО СЕ ЕКОНОМИСТА ЗА СД: Ова два сценарија кључна да цена пелета буде јефтинија - Ево шта чека Србију
Шта значи ограничавање цене пелета?
Због велике потражње у Србији, цене пелета су скочиле у висине у неким местима и за 10.000 динара, иако произвођачи, пак, кажу да нису смањили производњу, да су узроци несташице и поскупљења бројни.
Поремећај који је настао на тржишту траје више месец дана и Влада Републике Србије је преузела брзе мере ограничења цена овог енергента.
Дипломирани економиста је за портал SrbijaDanas.com дао коментар на раст цене пелета у Србији о којем смо већ писали, а који можете прочитати кликом ОВДЕ.
ЦЕНА ПЕЛЕТА ЗА ГОДИНУ ДАНА СКОЧИЛА ДУПЛО: Огласили се произвођачи - ево какво је сада стање на тржишту
ПРОВЕРИТЕ РАЧУНЕ! По 100 ЕВРА управо је добило више од 400.000 људи - ево како да проверите да ли сте међу њима
ЈОШ ЈЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА ОСТАЈЕ БЕЗ РУСКОГ ГАСА! Потпуна обустава испоруке - ово је разлог
Али шта то значи за људе који се масовно греју на пелет?
Влада Србије усвојила је одлуку о привременој забрани извоза дрвних сортимената од битне важности за Републику Србију. Због повећаног извоза у претходним годинама и повећане тражње за овом врстом огрева на светском тржишту, несташица ових сортимената највише се одразила на произвођаче пелета и огревног дрвета. Привремена забрана извоза ограничена је на 60 дана.
Чланови владе донели су одлуку којом се привремено смањење акциза на оловни бензин, безоловни бензин и гасна уља продужава до 30. јуна ове године.
Ова одлука донета је у циљу редовног снабдевања тржишта дериватима нафте, очувања стандарда грађана и привредне стабилности, а имајући у виду актуелну ситуацију са ценом сирове нафте на светском тржишту и њену тенденцијуу даљег раста која негативно утиче на макроекономску стабилност у земљи.
Цена пелета, иако сезона грејања није ни близу, полетела је високо, чак је достигла дупло већу цену него лане. Прошле године тона пелета је коштала око 190 евра, а ове и до 300 евра. Сада се на стовариштима за овај енергент тражи од 380 до 420 евра.
Држава је одлучила да заустави дивљање цена овог енергента и ограничила ју је на 250 евра за тону, са могућношћу корекције.
Главно питање за све грађене јесте често да ли ће цена овог огревног енергента спустити се због ограничења Владе?
Економиста за портал SrbijaDanas.com наглашава да јаке варијације тржишта долазе због превелике потражње одређеног производа и да колико год да су велики капацитети производње ипак може доћи до наглог скока цена.
- Самим ограничењем омогћава се куповина са најнижом могућом ценом за одређени производ која се усаглашава са домаћом производњом тог производа - говори дипломирани економиста и додаје:
- Али цена у том тренутку ретко може да буде мања сем у ретким случајевима, али није неизводљиво и немогуће.
Два сценарија да цена пелета буде јефтинија су:
1) Ако се прошири максимална понуда (рецимо увозом додатних залиха)
2) У случају квалитетног и повољног договора између републике Србије и Руске Федерације у вези цене гаса, смањила би се нервоза и хистерија око обезбеђивања грејања за зиму.