ОНИ БАШ ЗНАЈУ СА НОВЦЕМ: Ово су ЗЛАТНА ПРАВИЛА којих се придржава сваки МУДРИ БОГАТАШ
Постоје неке куповине и потрошачке навике које напросто немају смисла за људе који знају с новцем, а ово је топ шест ствари које они неће купити.
Не морате бити богати да бисте били "добри с новцем", јер управљање новцем више зависи од навика човека, него од његовог прихода, истичу стручњаци.
Људи који знају с новцем увек траже начин за живот унутар својих могућности, како би потрошили мање него што је потребно и они нису милионери, већ људи с просечним примањима.
Такви људи по правилу мање дижу кредите – а ако их и дигну раније их отплаћују, не улазе у минусе, не купују ствари на милион рата и што је најважније – успјевају да уштеде.
ОВО СУ НАЈТРАЖЕНИЈИ ПОСЛОВИ У СРБИЈИ: Ако се њима бавите СИГУРНО ИМАТЕ ЗАПОСЛЕЊЕ, а за многе НЕ ТРЕБА ДИПЛОМА
У ЈЕКУ НАФТНЕ КРИЗЕ! Руси објавили колике су им резерве "црног злата" - Американци у чуду!
ВЕЛИКА ПРИЛИКА ЗА ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Шведска ОТВАРА ВРАТА за српско воће
1. Нови аутомобили
Људи који имају цели или део износа уштеђен за куповину аутомобила, или могу имати чак и већи износ штедње на банци, најчешће возе аутомобиле старе од 2-5 година. Зашто? Реално, није да себи не могу то приуштити, али су свесни чињенице да нови аутомобили губи 10 одсто своје вредности већ у првом месецу након куповине, а 20 одсто током прве године. Ту нема рачунице, осим личног задовољства вожње новог аутомобила, али за финансијске стручњаке то је бацање новца "у ветар".
Они који знају с новцем свесни су чињенице да се најбоља вредност остварује куповином половног аутомобила, јер истовремено могу штедети, а возе исту класу.
2. Не узимају аутомобиле на лизинг
Иако лизинг и даље укључује неке пологе, док месечне рате могу бити ниже од кредита, с лизингом не постајете власник нечег као што бисте с класичном позајмицом. Иако се лизинг може чинити као добар начин краткорочног избјегавања дуга, они који знају с новцем то виде на други начин.
-Ако вас мотивише најмањи дуготрајни трошак, највише смисла има купити ауто и задржати га - сматра Алаин Нана-Синкам.
Они који знају с новцем не налазе се у ситуацији да увек жуде за нечим новијим или бољим, па лизинг није нека опција за њих.
Време је за куповину! Продају се одузети аутомобили: Купите ауто за само 140 евра!
Од чиновника до кипарског бизнисмена: Ко је Србин који је купио акције хрватског "Краша"?
3. Не купују кућу или стан који не могу приуштити
Најбоља је она некретнина коју можеш приуштити – истичу стручњаци. Не треба рачунати који је највећи кредит који смо способни отплаћивати, јер увек може доћи до непредвидивих догађаја – боловања, отказа, ранијег пензионисања и слично. Једина паметна ствар је одвајати новац са стране за што ранију отплату кредита, како би се смањиле камате.
Дође ли до повољније финансијске ситуације, увек се може продати стари дом и купити нови који је скупљи – али тек кад се стекну околности за то.
4. Не купују ствари на картице
Нема ништа лоше у куповини картицама, но све док то што плаћамо картицом можемо купити и готовином, то тако и треба да урадимо. Наиме, ако плаћамо картицом јер немамо тај новац, заправо се задужујемо, а такво понашање води до тога да ћемо, кад вратимо новац за дуг, имати мањак новца за ствари које нису опција већ стварна обавеза – попут месечних рачуна, горива и сличног.
То води у зачарани круг дуга, на који се константно плаћају камате.
Људи који се нађу у финансијским потешкоћама кажу како су управо кредитне картице те које су допринеле њиховим проблемима.
5. Не купују дизајнерске луксузне производе
Људи који знају с новцем су мање заинтересовани за брендове и "марке" – посебно када су у питању потрошни производи, попут одеће, накита и сличног.
Они ће радије дати више новца за ствари које и касније саме представљају вредност и могу се продати – некретнине, образовање и слично.
6. Не купују неквалитетне ствари
Када се одлучите новац потрошите на безвредне ствари, добијате безвредне резултате.
Стара пословица каже: "Нисам довољно богат да купујем јефтине ствари". Не купујете оно што је најјефтиније, купите оно што мислите да је најбоље.
Значи, боље купити једну скупљу али квалитетну мајицу сваке четири или пет година него сваке године по једну јефтину и лошу.
КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)