"ОПРЕЗ ПРИ КУПОВИНИ СТАНА" На ово посебно обратите пажњу - стручњаци открили како би могла да се снизи цена новоградње
Од почетка године издато је 13.000 електронских грађевинских дозвола али, све док се не добије употребна дозвола, објекат је непостојећи или се сматра да је у изградњи.
Закон о планирању и изградњи из 2009. прецизира да инвеститор, пет година од добијања грађевинске дозволе, мора да прибави и употребну дозволу. Међутим, до данас се не зна колико инвеститора то није учинило, јер ниједна институција не води ту евиденцију.
Опрез при куповини стана - то каже Дивна Васић, која је 2020. године купила стан од инвеститора, по принципу "кључ у руке".
"НИКО СЕ НЕ ОДРИЧЕ КЛИМЕ, ТРОШИМО СТРУЈУ КАО ЗИМИ" Вучић о енергетској кризи и какав период очекује Србију
"ИМАМО ДУПЛО ВЕЋЕ ПЛАТЕ" Вучић најавио сјајне вести за грађане Србије - Ускоро ће бити још веће
ПРОГЛАШЕНИ НАЈГОРИ АЕРОДРОМИ НА СВЕТУ: Овај град је УБЕДЉИВ
- Што је значило да зграда буде завршена и да има употребну дозволу. Како се то није дешавало, као и остали станари, била сам након неких шест месеци практично приморана да уђем у незавршени објекат, с обзиром да смо сви ми имали проблеме да крећу рате за кредит - људи на другим странама плаћају кирије - објашњава Васићева.
На питање да ли зграда у београдском насељу Звездара има употребну дозволу, инвеститор у писаном одговору наводи:
- На том пројекту је прибављена скоро сва документација за технички пријем и прибављање грађевинске дозволе. У току је поступак за предавање захтева.
Како каже, зграда има:
- гаранцију у предвиђеном року
- потврду о техничкој исправности и поштовању свих уговорних обавеза од стране инвеститора
- потврду о извршеној техничкој контроли за потребе пуштања ауто-лифта у рад, као и атест лифта
- потврде о свим инфраструктурним прикључењима као што су водовод и канализација, електродистрибуција, централно грејање, термо техника.
Проблем ако су се станари уселили
У грађевинској инспекцији РТС сазнаје да зграда нема употребну дозволу коју сваки објекат мора да има пре него што усели станаре. Инвеститору је наређено да је прибави у року од 60 дана, а инспекцијски надзор је и даље у току.
Весна Руменић из Републичке инспекције истиче да странке које су се уселиле у објекте који немају употребну дозволу немају могућност да се обрате грађевинској инспекцији.
- Ми као инспекција имамо само законом предвиђено право да инвеститору наложимо прибављање употребне дозволе у року 30 до 90 дана или забрану коришћења објеката - појашњава Руменићева.
Рок за прибављање употребне дозволе
Државна секретарка у Министарству грађевинарства Александра Дамњановић наводи да је закон поред овлашћења грађевинског инспектора прописао и рок у коме је сваки инвеститор дужан да прибави употребну дозволу.
- Тај рок износи пет година и изузетно се по захтеву инвеститора уз испуњење још неких других услова које закон налаже може продужити за додатне две године. По истеку тог рока, орган који је издао грађевинску дозволу има овлашћење да ту дозволу поништи - истиче Александра Дамњановић.
Међутим, све је више инвеститора, посебно у престоници, који чим озидају зграду продају станове, а не добију употребну дозволу. Стручна јавност тврди да се може стати на пут несавесним инвеститорима.
- У закону имамо врло лепо формулисано, једино што се они у пракси тешко спроводе. Између осталог и зато што људи на одређеним функцијама у урбанистичким институцијама из разноразних разлога не могу да раде свој посао. Значи, инспекција не дође на место када треба или није у ситуацији да поднесе неку озбиљну казну - оцењује професорка Архитектонског факултета Ева Ваништа Лазаревићева.
Несавесним градитељима могло би да се стане на пут увођењем регистра свих објеката са употребном дозволом и појачаном контролом установа које, неретко, у зградама без употребне дозволе дају прикључке за инфраструктуру.
На тај начин пала би цена квадрата стана, а купци би имали сигурност при куповини некретнине.