Да ли је то Путин управо открио нешто што није смео?
Русија и већина чланица ОПЕК, нису сагласне око идеалне цене нафте за барел и то би озбиљно могло да утиче на продужење уговора.
Чињеница је да Русија и већина чланица ОПЕК заговарају различите цене нафте и то никада није била тајна. Сада, председник Русије Владимир Путин је то рекао на мало конкрентнији начин: Русији и не треба тако висока цена нафте коју потенцира Саудијска Арабија.
Коментар долази у тренутку када се приближава наредни састанак земаља ОПЕК, а који би требало да одреди како ће се група понашати до краја године.
- То је природно, погледајте цену барела коју Саудијска Арабија користи да израчуна свој буџет. Она је знатно већа него за нас - рекао је Путин
Заиста, руски буџет за ову годину заснива се на просечној цени од 40 долара по барелу сирове нафте док Москва наставља свој опрезан приступ буџетирању након пада цена 2014. године. Саудијској Арабији, с друге стране, треба нафта од 80-85 долара по барелу да би се пробила.
НЕИСПЛАТИВА ИНВЕСТИЦИЈА: Све више компанија у САД одустаје од производње нафте из шкрљаца
СРБИЈА ПУНА БЛАГА, АЛИ НЕМА КО ДА ГА ТРАЖИ! Упознајте Саву, најстаријег трагача за благом у нашој земљи!
СРБИЈА И ТУРСКА ЋЕ РЕАЛИЗОВАТИ ЗАЈЕДНИЧКЕ ИНФРАСТРУКТУРНЕ ПРОЈЕКТЕ: Велика улагања у ауто-путеве и ваздушни саобраћај
Међутим, и руске компаније добро послују у овим условима. Директор Росњефта Игор Сечин рекао је да ће компанија тражити компензацију од Москве ако одлучи да се придружи и подржи договор о даљем смањењу производње.
- Има ли смисла (за Русију) да смањи (производњу нафте) ако САД одмах заузму (наш) тржишни удео? Морамо бранити свој тржишни удео - рекао је Сечин.
Истини за вољу, Русија никада није ни смањила своју производњу онолико на колико је пристала.
Сада Путинови коментари могу да се тумаче и као наговештај за шта ће гласасти Русија на састанку.