ОТВОРЕН 24. БИЗНИС ФОРУМ НА КОПАОНИКУ: Најзначајније место окупљања привредне и политичке елите
На тродневном скупу у хотелу "Гранд" на Копаонику биће одржано 20 панела, три пленарне сесије, четири специјална догађаја и две панел презентације
На Копаонику је данас почео 24. Бизнис форум, који ће ове године окупити више од 1.000 учесника и од којег се, према најавама организатора, очекује да се настави дијалог о наставку реформи и питањима која се односе на наставак развоја српске привреде.
Форум је поцео интонирањем химне "Боже правде", а затим је учеснике поздравио председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић који им је пожелео добродошлицу и указао да је Копаоник бизнис форум постао најзначајније место окупљања привредне и политичке елите.
Економска политика од пре 24 године, када је организован први форум до данас, била је противуречна, али су поруке са Копаоника биле једнозначне, а то је да економска транзиција подразумева приватизацију, квалитетан правни оквир, као и изградњу независних институција, рекао је Влаховић и додао да су се при избору овогодшње теме оранизатори руководили добрим резултатима Владе Србије.
ПОЧИЊЕ СРПСКИ ДАВОС: Најважнији економски самит у региону
Влаховић је истакао да Влада Србије све до 2015. није била спремна за за драстичне резове и да се уместо примена мера штедње бирао пут одлагања рефморми.
"Тек од 2015. године мења се модел економске политике. Захваљујући фискалној консолидацији дефицит је готово двоструко мањи од планираног, раст је био 2,8 одсто, опоравак грађевинарства се наставља, а и пољопривреда је дала свој допринос укупном расту", рекао је Влаховић.
Он је додао да је доследно спровођење фискалне политике омогућило да монетарна политика буде мање ригидна, те да је рефентна каматна стопа смањена више него двоструко, а то је утицало на смањење каматне стопе на динарске кредите.
"Данас више него икада постоји свест о структурним реформама и свима је јасно да је цена одлагања реформи превелика. Надам се да смо ту лекцију научили", рекао је Влахових у уводном излагању.
Председник СЕС-а каже да су стабилизација девизног курса и смањење екстерне неравнотеже допринели и остварењу страних директних инвестиција у 2016. од 1,8 милијарди евра.
"На ниво страних инвестиција је позитивно утицала макроекеонмска стабилност, повећани кредитни рејтинг земље, боља позиција Србије на упоредним рејтинг листама и успешна окончана шеста ревизија аранжмана са ММФ-ом. Стране инвестиицје у потпуности покривају дефицит текућег плаћања", рекао је Влаховић.
Посебно је нагласио да је захваљујући да је наставком програма фискалне консолидације заустављен раст јавног дуга, те да је на крају 2016. износио приближно 74 одсто БДП-а, што је за више од 2, 5 процентних оена мање у односу на претходну годину.
С друге стране, у претходној години на пољу структурних реформи није направљен планирани прогрес,навдоећи да нису реструктурирана велика јавна предузећа, није завршена приватизација бивших друштвених предузећа и још увек није јасно дефинисан регулаторни оквиру за унапређење јавних комуналних предузећа.
Добра вест је да је успешно продата смедеревска Железара, али је упозорио да није започето restrukturrianje РТБ Бор.
Влахових је констатовао да је велики посао тек пред владом, а говорећи о функционисању државних институција похавлио је рад Пореске управе, прецизирајући да је евидентна боља наплата пореза.
ПРЕМИЈЕР ЈАСНО ПОРУЧИО: Србија мора да настави мирно у будућност, грађани Србије знају да изаберу
На тродневном скупу у хотелу "Гранд" на Копаонику биће одржано 20 панела, три пленарне сесије, четири специјална догађаја и две панел презентације.
Програмски одбор Форума предвидео је расправу у оквиру три области - Интелигентне инвестиције као нова агилност владе после фискалне консолидације, затим Програм реализације реформи: Развој инфраструктуре, реструктурирање јавног сектора и паметан раст, и Одрживи и инклузивни развој: Перспектива индустријских политика.
Скуп организују Савез економиста Србије и Удружење корпоративних директора.