ОТВОРЕН КОНКУРС ЗА ДИГИТАЛНУ ТРАНСФОРМАЦИЈУ: ПКС помаже компанијама да унапреде пословање
Позив ће бити отворен док постоје обезбеђена средства.
Центар за дигиталну трансформацију (ЦДТ) Привредне коморе Србије (ПКС), у сарадњи са Немачком организацијом за међународну сарадњу (ГИЗ) и Развојном агенцијом Србије (РАС) позива компаније да конкуришу за нови Програм подршке дигиталној трансформацији малих и средњих предузећа и да, уз помоћ сертификованих консултаната, унапреде пословање увођењем најсавременијих дигиталних и других алата.
Центар за дигиталну трансформацију омогућава да се на ефикасан и транспарентан начин спроведе дигитализација српске привреде – кроз едукације, саветовање, као и стварање стратешких партнерстава са носиоцима технологија, са једне стране, и компанијама које би у свом пословању примењивале ова решења, са друге.
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ДОЛАРЕ Много више ФАЛСИФИКОВАНИХ НОВЧАНИЦА кружи Србијом него прошле године
САДА СЕ КУПУЈУ ДРВА ЗА ЗИМУ: Постоје ЧЕТИРИ добра РАЗЛОГА за то!
Уколико вам је ауто оштећен у невремену у Грчкој, имате само ДВА ИЗБОРА
Један од кључних предуслова за успех и постизање пуног ефекта дигиталне трансформације је увођење нових пословних модела и принципа пословања заснованих на доступним дигиталним алатима.
Компаније конкуришу за израду експертске анализе и стратегије, које имају за циљ подизање нивоа конкурентности кроз унапређење пословних процеса, понуде производа и услуга, комуникације са потенцијалним и садашњим купцима, ефикасније планирање финансирања, подизање профитабилности, квалитетније маркетиншке активности – креирање модерних презентација и промоције компаније. Такође компаније ће имати за право да конкуришу за програм РАС-а. који обезбеђује средства за имплементацију стратегије.
Дигитална трансформација се састоји од комплетног прилагођавања пословања новим трендовима, каже Предраг Николић, директор Центра за дигиталну трансформацију и објашњава да више нико нема папирне фактуре, печате, потписе, већ да се све то електронски обрађује.
- Да бисте дигиталну трансформацију увели у једну фирму морате да сагледате њихове процесе, односно да их прилагодите новим трендовима. Дигитална трансформација не значи само имплементацију дигиталних решења већ мењање пословне атмосфере и пословне културе - каже Николић и наводи да је сваки сектор специфичан сам за себе, тако да су и решења другачија.
У зависности од тога у каквом је тренутном стању фирма што се тиче нивоа дигиталне трансформације, односно дигиталног пословања, раде се предуслови за писање стратегије, која се тиче даљег развоја.
- Уколико немате сајт, некако би логично било да је то први корак. Углавном наши консултанти када улазе у фирме, они детектују шта су то приоритети те компаније у погледу дигиталне трансформације. Уђу у фирму, проведу два дана са њима, посматрају у каквом су тренутном стању и у односу на то постављају приоритете. У следећем кораку у писању стратегије се разрађује приоритет, прави се стратегија за имплементацију конкретног решења – објашњава Николић и додаје да је резултат дигиталне трансформације повећање ефикасности сваког предузећа.
Он наводи да је дигитална трансформација у Србији заживела и да је подигнут степен свести о важности ове теме.
- Ми смо кроз прошлогодишњи пилот пројекат успели да за 40 фирми урадимо експертску анализу, тј. да им укажемо на приоритете, а за 20 од тих 40 компанија смо чак урадили и стратегију, довели смо их пред корак имплементацији одређених решења – закључује Николић.