Посластица која је залудела младе у Србији постаје забрањена у овој земљи: Ко ово прекрши ризикује да добије драконску новчану казну, па чак и и затвор
Како преносе немачки медији, судије су у два убрзана поступка одлучили да изрази "Дубаи чоколада" доводе потрошаче у заблуду.
Погођени су "Меди Фирст ГмбХ" са својим "Мискетс Дубаи Chocolate" и КЦ Традинг УГ који продаје чоколадицу "Елит – The Тасте оф Дубаи". Ако се забрана прекрши, директори се суочавају с казном до пише магазин "Феникс".
Обмана лажним информацијама о пореклу
Судије су своју одлуку образложиле тиме да би просечни потрошач из назива производа закључио да је чоколада произведена у Дубаију. Описи на енглеском језику и рекламне изјаве попут "Тасте оф Дубаи" или "а touch оф Дубаи" такође су појачале овај утисак. Мала напомена "Оригин: Türkiye" на полеђини паковања није довољна да исправи ову погрешну информацију.
Тужбу је покренула компанија "МБГ Интернатионал Премиум Брандс ГмбХ" из Падерборна, која је ексклузивни увозник “Хабиби бара” из Дубаија у Немачку. Компанија се ослања на закон о заштитним знаковима који забрањује коришћење географских ознака ако производи не потичу из наведене регије.
Судски спор оптерећује дисконте и произвођаче
Пресуде би могле да имају далекосежне последице за тржиште. Од почетка Дубаи чоколадног тренда бројни произвођачи су на тржиште изнели властите верзије које се често производе у Немачкој или Турској. МБГ већ разматра следеће правне радње против других пружатеља услуга.
Увозник Андреас Вилмерс, који тврди да службено извози чоколаду "Fex" из Дубаија, такође је упозорио дисконте Лидл и Алди као и произвођача чоколаде Линдт због наводног обмањујућег оглашавања.
Кристијан Шварц, адвокат специјалиста за право интелектуалног власништва, истиче да су одлуке из Келна одлуке које се доносе од случаја до случаја.
Други судови су могли да дођу до другачијег правног становишта и тумаче термин "Дубаи чоколада" као назив за одређену врсту чоколаде – слично као што се зове бечка шницла (Wiener Schnitzel). Одлуке су донете у журном поступку без усмене расправе, а главне расправе су још у току, пишу немачки медији.
Извор: Курир/Б92