НА ОВОМ МЕСТУ СЕ КОРОНА ЗАДРЖАВА ЧАК ДЕВЕТ ДАНА: Буквално га СВИ ПИПАТЕ свакодневно, а НЕМАТЕ ПОЈМА колико је ОПАСНО
Водите рачуна, постоји и алтернатива.
У времену када свакодневно слушамо препоруке да треба да држимо социјалну дистанцу, носимо маске и редовно перемо руке чини се да све оне ствари у којима смо уживали сада морамо да избегавамо. То, срећом, не мора бити случај када је реч о куповини. Постоји начин да и даље уживате у шопингу, да притом не угрозите своје ни било чије здравље.
Зашто је куповина уопште ризична? Јасно је да велики број људи на једном месту повећава могућност заразе, али постоји још једна скривена опасност о којој можда нисте размишљали - новчанице.
Наиме, поједина истраживања су показала да се корона вирус може задржати на новчаницама чак девет дана на собној температури, због чега је и Светска здравствена организација (СЗО) још почетком марта саветовала да се уместо готовине користи бесконтактно плаћање.
- Као и било која површина с којом у контакт долази велики број људи, и новчанице могу преносити бактерије и вирусе. Саветујемо свима да перу руке након руковања са новчаницама и да избегавају да додирују лице. Осим тога, било би добро да користе бесконтактно плаћање тамо где је то могуће, како би се смањио ризик преноса вируса - речено је из СЗО.
Истовремено, поједине земље које су биле жаришта корона вируса у марту и априлу, попут Кине и Јужне Кореје почеле су да дезинфикују коришћене новчанице. Процес је подразумевао стерилизовање новчаница ултраљубичастим светлом и високом температуром, након чега су запечаћена на 14 дана и одложене на посебно место.
Постоји и једноставнији начин да се ризик смањи - плаћањем путем мобилног телефона или дигиталног новчаника.
Ове опције нису новина на светском нивоу, доступне су и код нас, али већина се и даље одлучује за класично кеш плаћање.
Изговора је много. Од тога да електронско плаћање делује компликовано, бриге за безбедност података, па до просто навике. А све заједно заправо није тачно. Бесконтактно плаћање никада није било једноставније, ниво заштите података је виши него икада и на крају, мада најважније, постоји ли бољи разлог да мењате своје навике од очувања здравља?
Појаснићемо вам и на конкретном примеру колико једноставна куповина може бити.
Рецимо, желите да купите хаљину или кошуљу. Све што је потребно да урадите је да свој телефон принесе ПОС терминалу на неколико секунди. Дакле, не морате никоме да дате своју картицу, додирујете дугмад за унос ПИН-а или да размењујете новац.
Исти принцип можете применити и за куповину намирница или лекова, плаћање у ресторанима и кафићима, па чак и у таксију који имају ПОС уређаје… Преко мобилног телефона можете и да плаћате рачуне, пребацујте новац на други рачун, практично све због чега сте некада морали да идете у банку.
У овој области на нашем тржишту лидер је Raiffeisen банка, чији је пакет дигиталих услуга недавно добио појачање.
Поред већ постојећих услуга за кориснике мобилних телефона са Андроид оперативним системом, од 30. јуна, свим корисницима Visa картица који имају iPhone на располагању је и услуга Apple Pay. Свако плаћање путем Apple Pay-a је сигурно будући да се идентификација врши путем Фаце ИД, Touch ИД или лозинке уређаја.
Само подешавање ове услуге поједностављено је до најситнијег детаља. Све се може завршити у четири корака. На свом iPhone-u или једноставно у Wallet апликацији, треба само следити детаљне инструкције за додавање Visa картица Raiffeisen банке. Исти начин подешавања је и за кориснике Андроида, којима је на располагању услуга RaiPay, а једино што је неопходно је да имају подршку за НФЦ.
Увођењем Apple Pay-a Raiffeisen банка постала је прва банка на тржишту Србије која нуди услугу дигиталног новчаника/НФЦ плаћања свим својим корисницима, без обзира коју платформу користе.
На овај начин можете објединити све своје картице, што значи да ћете сва плаћања одмах моћи да видите у једној апликацији, односно имаћете бољи преглед рачуна.
За безбедност не морате да бринете. Када се путем Apple Pay услуге користи картица, стварни бројеви картица не чувају се на уређају, нити на Apple серверима. Уместо тога, додељује се јединствени број рачуна уређаја који је токенизован и сигурно сачуван на модулу Сецуре Елемент на конкретном уређају.
Да су дигитални новчаници већ широко прихваћени и међу нашим грађанима, потврђује податак да је Raiffisen банка већ издала њих преко 12.000 својим клијентима за обе платформе, којима је овај начин плаћања бржи и сигурнији. Банка је само током прва два дана лансирања услуге Apple Pay имала преко 3.000 корисника који су ову услугу активирали.
Ако вам помоћ ипак затреба ту је електронска асистенткиња Реа.
На све питања која имате о услугама и производима банке, радном времену и локацији филијала, Реа одговара 24 часа седам дана у недељи. А ових дана Raiffeisenova “дигитална колегиница” добила и сјајне нове функционалности: гласовна комуникација на српском и могућност плацања рачуна, слања новца пријатељима или ближњима, и измиривања обавеза по кредитним производима.
Куповина никада није била лакша ни безбеднија!