ОВО ЈЕ ЈЕДИНО СЕЛО НА СВЕТУ КОЈЕ ЈЕ ИЗГУБИЛО СВОЈУ ДРЖАВУ: Становници се не жале и живе као у бајци! (ВИДЕО)
Туртук се налази на нижој надморској висини од осталих места у долини и сместио се на само 2.900 метара надморске висине.
Мало село Туртук налази се на самом крају долине Ладак Нубра, на крајњем северу Индије. Окружује га река Шајок и високи врхови планинског ланца Каракорум. Са свих страна су стрме стене и постоји само један пут који води у и из села.
Али занимљивије од фасцинантног крајолика је историја села – јединог села на свету које је изгубило своју државу. Док у остатку долине Ладак живе будисти из Тибета, који настањују Ладаки, Туртук је село насељено становницима који припадају Балтису – етничкој групи тибетанских корена који углавном живе у Пакистану у регији Скарду.
Мештани су Норбакшиа муслимани, суфијска исламска секта који говоре тибетанским Балти језиком и имају пуно више везе са сународњацима у Балтистану, који се налази унутар Пакистана, тек 6 км низ пут.
Џејми Оливер први пут проговорио НАКОН БАНКРОТА: Овако је пропало царство од МИЛИОН ДОЛАРА (ВИДЕО)
Шта ће Леброну Џејмсу лак на ноктима, и да ли је то заправо БИЗНИС КОЈИ УСВАЈА БЕОГРАД? (ФОТО)
КАКО ДО ЈЕФТИНЕ СОБЕ? Десет САВЕТА који могу да донесу ВЕЛИКУ УШТЕДУ када идете на пут!
Заправо Туртук је био део Пакистана све до 1971. кад га је индијска војска окупирала током граничног рата дуж Линије разграничења, спорне линије која пролази кроз неке од највиших и најсуровијих планинских крајолика на кугли земаљској.
Индија никад није вратила село због забринутости за безбедност границе. Становници који су тог дана 1971. године били у посети пријатељима или били с те стране границе, више никада нису могли да се врате кућама, а Индија је годинама запечатила то подручје и одржавала строгу контролу над регионом. Међутим погранично подручје је протекле деценије било мирније.
Коначно 2010. Туртук је отворен за туристе што је омогућило странцима да виде јединствено село и начин живота. Становници Балти за градњу кућа користе највише стене Каракорума које их окружују. Камен им служи и за поплочавање улица, али и изградњу канала за наводњавање, како би залевали своје усеве.
Туртук се налази на нижој надморској висини од осталих места у долини и сместио се на само 2.900 метара надморске висине. Ту лета могу бити изразито врућа, а сељаци су искористили стене како би изградили складишта од природног камена који користе за чување меса, маслаца и других кварљивих материјала током лета.
Познати и као 'нангчунг' у Балтију, што значи 'хладна кућа', ови су камени бункери дизајнирани тако да имају празнине које омогућавају пролазак хладног ваздуха кроз који одржава храну хладнијом од спољне температуре.
Козметички гигант има ОЗБИЉНЕ ПАДОВЕ У ПРОДАЈИ, а све због ОВОГ МОДНОГ ТРЕНДА
Ко су најбоље плаћени сезонци: Летњи послови могу донети зараду и до 500 евра!
КО ИМА НАЈСКУПЉИ, а ко НАЈЈЕФТИНИЈИ бензин у односу на просечну плату државе? Ево како стојимо на листи
Упркос чињеници да су Индија и Пакистан још увек у сукобу око Кашмира, у Туртуку се живот одвија мирно. Сељаци су добили индијске личне карте након преузимања 1971. године, а недавни напори за модернизацијом долине Нубре, од бољих путева, здравствених услуга и превоза, као и недавни процват туристичких рута, значе да долазе боља времена за Туртук. Међутим овде се не осећа превише дух Индије.
Воћњаци марелице, џамије Норбакшиа, камени домови и канали за наводњавање - као и традиционална балтска јела попут кисера – хељдиног хлеба, обложеног месом јака или послужена с мускатним орашчићем, марелицом, орасима и балај – супа са великим резанцима од хељде – то чува село верним својим блатским коренима.
БОНУС ВИДЕО: Хтели секирама против топова: Зашто је ова битка СРПСКЕ ВОЈСКЕ посебна? (ВИДЕО)