ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА ВИШЕ ОД 100 ХИЉАДА ГРАЂАНА: Ово је најновији предлог Владе за повећање минималне зараде
У Унији послодаваца наводе да су представници синдиката преговоре започели са захтевом за повећање минималне цене рада
За разлику од прошле године када су радници добили и веће повећење минималца него што су очекивали, нови владин предлог о минималној заради за наредну годину, није се баш поклопио са очекивањима синдиката. Предложени раст од четири до шест одсто, што би за тренутни минималац од 30.300 динара значило повећање у распону од 1.200 до 1.800 динара, је како тврде, неприхватљив, а један од разлог је, кажу, чињеница да га прима све већи број људи.
ПРВИ ДАН ШКОЛЕ У СРБИЈИ: У школске клупе први пут село 66.000 ђака, за сада се поштују мере
У ПАНЧЕВУ РАСТЕ НАЈКРУПНИЈИ ПАРАДАЈЗ: Јованова башта преплављена је њиме, а ово је његова тајна
СУНОВРАТ ИНДУСТРИЈЕ ЗБОГ КОРОНЕ: Мађарска пала 13,6 посто у другом тромесечју
- До почетка корона кризе и њеног утицаја на српску привреду баратало се са цифром од 350.000 радника. Данас минималац прима бар 100.000 људи више, а до краја године тај број би могао бити и већи - каже Зоран Михајловић, секретар Савеза Самосталних синдиката Србије.
Истина јесте да је последњих месеци све више фирми које раднике шаљу на плаћени одмор због недостатка посла, и то најчешће у делатностима попут туризма и угоститељства. Свима њима послодавац је најчешће смањио плату на минималац, а што је била пракса и у многим другим секторима.
- То може да буде један од разлога за повећање броја радника на минималцу. Чињеница је, међутим, и да је у последњих неколико месеци расла запосленост и да су послодавци због подршке државе, раднике махом преводили из сиве зоне у легалне токове. Међу њима је сигурно било оних који су примали минималну зараду - каже извор из Немањине 11.
Влада је изашла са ставом да минималац за следећу годину треба да буде већи за четири до шест одсто, а водећи се тиме да је привреда била под спољним притисцима и да је економија у целом свету у кризи.
Представници Уније послодаваца (УПС) поручили су истовремено да су спремни на компромис по питању минималца у 2021, али тако да тај раст не угрожава пословање предузећа у Србији.
Почасни председник Уније Небојша Атанацковић каже да се такав предлог државе у потпуности слаже са оним што је Унија послодаваца предлагала, имајући у виду да треба сагледати реалну ситуацију у којој се налази привреда, а да се, са друге стране, побољша и материјални статус радника.
- Задовољни смо односом Министарства финансија које је показало стабилност, важно је да повећање не буде изнад онога што привреда у овом тренутку може да поднесе. Распон од четири до шест одсто представља оптимизам и биће добро да будемо у ситуацији да за толико повећамо зараде - рекао је Атанацковић.
У Унији послодаваца наводе да су представници синдиката преговоре започели са захтевом за повећање минималне цене рада на 37.000 динара, што је из угла послодаваца неприхватљиво.
Синдикати су имали још два предлога: да нови минималац буде 35.000 динара и 34.000, што би била њихова, како кажу, доња граница.
Душко Вуковић из С С С С каже да је за синдикат неприхватљив предлог о повећању минималне цене рада од четири до шест одсто и да су и даље при ставу да мора да прати цену минималне потрошачке корпе.
- Тако би се и даље репродуковала политика јефтине радне снаге, и са тако малим повећање минималца не могу бити задовољни ни синдикати, а ни радници који примају минималну зараду - рекао је Вуковић.
ИЗВЕШТАЈ ЕВРОСТАТА: Незапосленост у Еврозони порасла на 7,9 процената
Шта је обућар за човека, то је поткивач за коње: Милош деценијама уназад прави "ципеле" за ове племените животиње
ЈАПАН ТЕСТИРАО ПРВИ ЛЕТЕЋИ АУТОМОБИЛ НА СВЕТУ: Вожња успела, на тржишту до 2023. године (ВИДЕО)
Председница Општине Алибунар: Улагање у образовање деце наш је приоритет (ФОТО)
БОГАТО! ПРОДАТ НАЈСКУПЉИ СТАН У БЕОГРАДУ: Када прочитате која је цифра у питању, завртеће вам се у глави