ОВОЛИКО ЗАИСТА КОШТА ЖИВОТ У НЕМАЧКОЈ: Трећина плате за стан, 40 евра ручак, а тек бачен опушак МОЖЕ ДА ВАС ОЈАДИ!
Немачка је једна од омиљених дестинација исељеника из Србије и суседних земаља
Ипак, у тој држави живот и није тако јефтин. Само за стан месечно треба издвојити трећину плате, па се поставља питање и колики су остали трошкови.
ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОСТИ КОД ШАПЦА: Честитам свим грађанима Србије! Срећан сам и поносан на нашу земљу (ВИДЕО)
Србија може постати део "СИЛИЦИЈУМСКЕ ДОЛИНЕ": Стижу инвеститори из најсавременије америчке ИТ компаније?
ОВО СУ НОВИ УСЛОВИ ЗА ПЕНЗИЈУ! За жене важе мало другачија правила него за мушкарце
Након недавног писања о томе колико новца заиста буде на рачуну када се у Немачкој заради 2.950 евра, дакле након што се одбију сва државна давања и доприноси, поставља се питање: колика ми је нето плата довољна за живот и колико је скуп живот у Немачкој?
У поређењу с другим европским државама Немачка слови као релативно јефтина за живот. Према статистичким подацима за нормалан живот је у Немачкој 2019. године било потребно месечно 750 евра.
Цене хране, смештаја и одеће су за 4,3 одсто веће од европског просека, што је знатно мање у односу на Данску, најскупљу европску земљу. Цена живота у Данској је 37,9 одсто већа од европског просека. Највећи трошак у Немачкој је становање. Месечне станарине се знатно разликују од места становања. Важну улогу игра да ли желите да живирте у некој од метропола или у селу удаљеном од града и по неколико десетина километара.
Ако се одлучите за главни град Немачке, Берлин, стан величине 30 квадрата се у просеку плаћа 16,22 евра по квадратном метру - то је за око пет евра више од немачког просека. За један мањи стан у Берлину се месечно у просеку издваја око 795 евра.
Уколико се одлучите за Минхен, онда морате дубље гурнути руку у џеп. Главни град Баварске има најскупље станарине. У Минхену се за стан до 40 квадрата у просеку плаћа више од 26 евра по квадрату.
Но, осим станарине треба платити и струју и друге режије. Када смо код струје, она се месечно у просеку плаћа 29,42 центи за киловат сат, док се за друге трошкове - одвоз смећа, чишћење стубишта, одржавање дворишта и слично - у просеку месечно издваја око 215 евра.
Све у свему, за становање се просечно издваја око трећина месечне плате. Ако сте у стану наместили кухињу, то вам је добар потез. Наиме, кување се далеко више исплати него одлазак у ресторане.
У Немачкој се ручак за две особе у просечном ресторану плаћа око 40 евра, док се у мањим ресторанима може ручати и за осам евра. Ако уз ручак желите да попијете пиво, онда рачунајте да се за пола литре плаћа око 3,50 евра. Уколико нисте за пиво и радије би после ручка попили капучино, онда треба да рачунате да оно у Немачкој у просеку кошта 2,70 евра.
Ако сте данас ипак расположени за кување сигурно сте планирали одлазак у неку од продавница како бисте купили потребне намирнице. Тамо вас очекују различите цене које могу знатно варирати, зависно о одабиру трговине. Пола килограма белог хлеба у просеку се плаћа 1,24 евра, литар млека 0,70, а килограм кромпира 1,06 евра.
Након што сте обавили куповину пут до куће ће с пуним кесама у рукама можда бити дуг и тежак. И одлучићете се за јавни превоз. Цене возне карте се знатно разликују од града до града, но у просеку карта кошта два евра. Ако се чешће возите јавним превозом, онда је далеко исплативија куповина месечне карте која у Немачкој у просеку кошта око 70 евра.
Поседовање властитог аутомобила такође има своју цену. Гориво се у просеку плаћа 1,25 евра. Томе треба додати одржавање аутомобила, порез и осигурање. Све у свему, за мање возило вам у Немачкој месечно треба око 200 евра.
Што се тиче одеће и обуће, ту је понуда врло широка, а самим тим су и цене доста различите. Има робе за свачији џеп. Према статистичким подацима, просечне панталоне коштају између 50 и 100 евра. Слично је и с обућом. А на крају сезоне увек има снижења тако да ципеле, које су раније коштале близу 200 евра, можете купити 50 или 60 одсто јефтиније.
Ако вам се у глави завртело од ових бројки, можда је најбоље да седнете у неки од ресторана и кафића и попијете кафу. Уколико сте пушач, мораћете седити ван јер је у неколико немачких савезних земаља строго забрањено пушење у угоститељским објектима. И пазите где бацате опушке. Ако сте у Келну, за опушак бачен на улицу плаћа се казна од 50 евра.
Док седите и пијете кафу, сетите се неке од пријатељица, пријатеља или родбине. Назовите их. Питајте како су или их позовите на кафу. Наравно, телефонирање такође кошта. Понуда оператера је велика, а конкуренција се надмеће ко ће мање наплатити, а више понудити. Поред великих телекомуникацијских концерна, пакете за мобилне телефоне и Интернет нуде и супермаркети.
У пакетима, зависно од избора, имате мноштво опција: с новим мобилним уређајем или не, с ограниченим или неограниченим коришћењем Интернета, с бесплатним телефонирањем унутар Немачке или ЕУ...
Драго камење, сафири, дијаманти... Ово је НАЈСКУПЉА ЈЕЛКА НА СВЕТУ! (ФОТО/ВИДЕО)
БУДУЋНОСТ ПУТОВАЊА: Данска ускоро представља ВОЗОВЕ НА БАТЕРИЈЕ!
НЕЋЕ ВИШЕ ВОДИТИ КОМПАНИЈУ: Оснивачи "Гугла" се повлаче!
ЕСКОБАРОВ БРАТ ПОКРЕНУО БИЗНИС: Због ове рекламе му се подсмевају! (ВИДЕО)
СТИЖЕ НЕПРИЈАТНО ИЗНЕНАЂЕЊЕ! Поскупљују ФРИЖИДЕРИ И ВЕШ-МАШИНЕ, а ево и ЗБОГ ЧЕГА