Шта ако вам на ауто падне леденица и оштети га? Ово су КОРАЦИ како да наплатите штету
Чести смо сведоци леденица које зими висе са кровова, надстрешница и дрвећа. Како да се сачувамо и спречимо штету?
Да би се то спречило најбоље је избегавати паркинг места близу дрвореда или испод стабала, што често због недостатка паркинг места није могуће.
"Тесла" испоручио прве аутомобиле произведене у Кини, ЕВО колико кошта Модел 3
НИЧЕ НОВО ГРАДИТЕЉСКО ЧУДО: Кинези граде други НАЈДУЖИ МОСТ на свету (ФОТО/ВИДЕО)
Већина наших суграђана којима је на аутомобил пао снег са крова зграде, лед, леденице, или се преломила и пала нека грана, успе да надокнади причињену штету. Најлакше ће штету надокнадити власници аутомобила који имају "каско" осигурање возила, које покрива и овакву штету на возилу.
Када уочи штету, власник прво треба да позове надлежне из МУП-а да направе записник. Следећа адреса је комунално предузеће које се бави одржавањем зеленила у граду и када сазна код које осигуравајуће куће су купили полису треба да оде тамо са документацијом.
Уколико је аутомобил оштећен од пада гране или дрвета из нечијег дворишта, плаца или другог приватног поседа, поступак је нешто другачији. Опет треба позвати МУП, а након што се састави записник треба да се тражи исплата од власника поседа. Уколико се не постигне договор о одштети оштећеној страни остаје да се обрати суду.
Када је конкретно реч о Београду, у оваквим ситуацијама, када власници аутомобила виде своје љубимце згњечене испод стабала, имају неколико начина да наплате штету.
Прво је потребно одмах позвати дежурну служу ЈКП Зеленило Београд. Потом, на терен излазе проценитељи штете, обично и још једна инспекција како би се штета додатно утврдила и власнику аутомобила остаје да се договори око наплате.
ЈКП Зеленило Београд исплаћује штету, али само уколико површина на којој се дрво налазило спада под њихову надлежност.
Шта радити у случају да Зеленило није одговорно за штету на колима која је настала услед пада дрвета или гране?
У овом другом случају, потребно је да имате закључену каско полису осигурања.
Додатно осигурање је такође опција. Осигуравајуће куће нуде заштиту стакала. За око три до четити хиљаде динара годишње можете да осигурате стакла и то представља веома добар вид додатног осигурања, који представљају најрањивије делове аутомобила, посебно у случају пада веће гране.
Ако вам је аутомобил страдао од пада грана са дрвећа из комшијске куће или дворишта, онда нека сусед почне да броји новац.
Пешаци
Током зимских месеци, када су велике падавине и ниске температуре, опасност вреба и пешаке, пре свега због леденица. Уколико леденица падне и повреди пешака осигурање које неко плаћа преко комуналних предузећа није од помоћи, јер те полисе покривају штете само у становима. Код полиса које сами грађани купују штете настале због леденице још нису у понуди.
Ипак, како не бисте долазили у ове ситуације, требало би да поштујете поруке на паркиралиштима и ризичним местима где је јасно истакнуто упозорење "не паркирај - снег" или "пешаци пређите на другу страну улице" и сл.
Дешава да грађани због краћег пута иду пречицама које су видно обележене као ризичне јер у зимским месецима због веће количине падавина често није могуће сваки ћошак очистити моментално па је корисно упознати пешаке или власнике аутомобила о ризицима који прете.
Такве информације би требало да се поштују, јер у супротном пешак или власник аутомобила значајно доприноси евентуалној повреди/штети.
НОВА ПРАВИЛА ЗА ИЗВРШИТЕЉЕ! Од Нове године ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ: Олакшица за све грађане!
Грађани, информишите се на време: Погледајте РАДНО ВРЕМЕ објеката током НОВОГОДИШЊИХ ПРАЗНИКА!
Седам коридора у наредних пет година: Србија се све више гради! Цела земља повезана ауто-путевима!
ШТА СВЕ САДРЖИ ПЛАН "СРБИЈА 2025" - 10 ставки које ће променити лице СРБИЈЕ (ФОТО/ВИДЕО)