Највећа улагања у Петрохемију у последњих 30 година
Тендер за "Петрохемију" биће расписан до краја године.
За панчевачку фабрику интересују се инвеститори из Русије и Пољске, а обишли су је и представници једне румунске компаније. Оно што је најважније је да фабрика послује позитивно и тржишно.
У Влади припремају процес приватизације "Петрохемије", али не журе. Са потенцијалним инвеститорима се разговара и тражи се најбољи модел који ће у панчевачку фабрику довести новог власника.
- Очекујем да ћемо из свих преговора и анализа, које потенцијални инвеститори могу и треба да ураде, у току ове године имати нешто што је извесно и да ћемо на основу тога моћи да објавимо јавни позив до краја године - рекао је државни секретар у Министарству привреде Драган Стевановић.
ПОЖУРИТЕ! Србија запошљава 400 медицинских радника! Ево ко све може да се пријави
СРБИЈА ПРАТИ РАЗВОЈ СИТУАЦИЈЕ Најава формирања НАЈВЕЋЕГ СВЕТСКОГ ПРОИЗВОЂАЧА АУТОМОБИЛА одразиће се и на нашу земљу
Решење за саобраћајне гужве? Разматра се НАПЛАТА УЛАСКА у центар Београда
Док чекају инвеститора, у Петрохемији су уз недавни ремонт и сами покренули највеће инвестиције у протекле три деценије. Тако ће производњу увећати за 23 одсто.
- Вредност инвестиционих радова је око 18 милиона евра, а ремонтних радова око два милиона евра. Укупно 20 милиона евра је утрошено у овом периоду и све је обезбеђено из пословних средстава компаније - наводи генерални директор "Петрохемије" Велимир Унковић.
У фабрици етилена до октобра ће имати и четврту производну линију и нову линију за паковање, а добили су и нови контролно-управљачки систем.
- Квалитет производње је увек императив. Приоритет је увек био на безбедности и сигурности самог рада фабрике - указује пословођа у фабрици етилена Предраг Булић.
Унковић наводи да је смисао извршених инвестиционих активности већа ефикасност производног процеса, да се обезбеди нижа потрошња енергије и самим тим боља конкурентност на тржишту кроз нижу цену коштања. Уз подршку државе "Петрохемија" је успешно реорганизована и са 1.450 запослених већ пету годину послује позитивно.
У Влади рачунају на то да ће је приватизацијом довести у врх хемијских произвођача.
- Како би Петрохемија у перспективи добила неког новог власника, инвеститора који ће обезбедити додатни и неопходни капитал за инвестирање, улагање, ширење капацитета, односно позиционирање на светском тржишту на једном другачијем и завидном нивоу - указује Стевановић.
За то је неопходно инвестирати око 150 милиона евра у нову фабрику полипропилена, што се очекује од будућег власника.