"ПЛАТИ КОЛИКО СЕ ПОТРОШИЛО" НЕ ПИЈЕ ВОДУ: Како да вам не стигну астрономски рачуни за струју?
Један степен мање у просторији значи око 6 одсто мање потрошене енергије
Иако девиза "плати колико си потрошио" на којој је заснована филозофија грејања по утрошку, има смисла, у пракси се тај смисао често некако изгуби.
Уместо да грејање станова по утрошку донесе уштеду, често донесе знатно веће рачуне него када топлане наплаћују грејање према квадрату.
Решена дилема! ШТА СЕ ДЕШАВА КАД СЕ ЗАПОСЛЕНИ ПОВРЕДИ ДОК РАДИ ОД КУЋЕ? Ево ко сноси трошкове!
ПОРАСТАО ПОРЕЗ НА ИМОВИНУ: Држава не толерише кашњење са плаћањем, казне и до 150.000 ДИНАРА
РАЗВОЈ СЕОСКОГ ТУРИЗМА У СРБИЈИ: Због короне дуплиран број гостију у горњомилановачком крају (ФОТО)
Грађани који су прешли на плаћање грејања по утрошку разочарани су пошто услуге често нису јефтије, иако су то очекивали.
Управо се то догодило у једној новој згради у Београду, чији су станари ових дана примили своје прве рачуне за грејање. Онда је уследио шок. Већина домаћинстава жалила се управнику зграде на огромне рачуне, кажу скоро дупло скупље него за станове сличне квадратуре у којима су грејање плаћали на класичан начин, по квадрату.
Ипак, чињеница да нису свима стигли драстично увећани рачуни, стручњацима за топлотна и расхладна тела говори да можда само не знају како да на најбољи начин искористе овај начин грејања.
Новица Дамјанић, стручњак за системе грејања, објашњава да су први рачуни након преласка на грејање по утрошку обично већи, јер људи не знају како да користе ову могућност.
Предност грејања по утрошку је то што су вентили термодинамични, па чим се достигне жељена температура, они се сами искључе.
- На вентилу се налазе бројеви од 1 до 5 или 6, где сваки број означава одређен број степени целзијусових измерених у стану и то од 15 до 27 степени. Требало би избегавати држати радијатор на максимуму, јер је највишу температуру тешко одржавати, па ће радијатор све време радити и правити рачун, док се на нижим температурама гаси чим достигне жељену температуру - објашњава он.
Дамјанић објашњава да су људи навикли зими да, поред јаког грејања, шетају у шортсевима и држе прозоре отворене.
- Код грејања по утрошку, прозори се отварају на кратко, да се стан проветри, не да се расхлади, јер свако спуштање температуре поново активира термостат радијатора и покреће грејање. Оптимално је да зими радијатор стоји на 4, а у собама у којима се не борави, ставите га на 3, јер неће грејати, али неће ни прекинути читав систем за грејање, па ће у случају да вам затреба топлота, брзо да проради - објашњава он.
Напомиње да би људи требало да гасе радијаторе када излазе на дуже, ако напољу није превише хладно и ако им не смета да сачекају мало по повратку да се загреју. Свакако, ако одлазе негде на вуше дана, радијатори нема потребе да раде.
- Важно је знати да 1 степен мање у просторији значи око 6 одсто мање потрошене енергије. И обрнуто, наравно.
Такође радијатори су топли и преко ноћи када су укључени, а током дужих зимских одсуства могуће је потпуно искључити грејање и самим тим уштедети на рачунима док нисте код куће.
До већих рачуна доводи и лоша изолација стана, недовољна припремљеност зграда, старе фасаде и прозори...Такође, уколико је стан окренут ка северу и уколико је изложенији ударима ветра потребно му је много више времена да се угреје.
Онима који су веома често одсутни на дуже време препоручује се уградња вентила којим се грејање може покренути и зауставити преко интернета, док они који сваки дан одлазе на посао и враћају се у исто време могу уградити вентиле са тајмером који ће укључивати и искључивати грејање у жељено време.