РЕЗУЛТАТ ДОМАЋЕ ПАМЕТИ И РАДА: Сарадња "Сигме" и Привредне коморе Србије доноси добробит грађанима
Компанија "Сигма" од 1995. године производи технолошку опрему за производњу натријум хипохлорита на месту потрошње са пратећим аутоматским дозирним системима
У моменту када нас све окружује вестима о коронавирусу, када имамо прегршт информација шта је добро, шта треба користити и да ли су увозне ствари за дезинфекцију добре или лоше по нас и наше здравље и да ли их треба користити, Удружење за хемијску гумарску индустрију и индустрију неметала у оквиру Привредне коморе Србије и фирма "Сигма д.о.о." доносе наш, домаћи производ који се показао као јако ефикасан и квалитетан не само на територији Србије, већ и широм света.
312 хотела у Србији добило екомоску помоћ: Управо је завршена исплата државних субвенција
УЛЦИЊСКИ УГОСТИТЕЉИ БЕСНИ: "Сами ћемо отворити објекте затворене због корона вируса"
ЗАСАЂЕНО 600 ХЕКТАРА! Дуван у Мачви неће да бере нико: Које решење нам преостаје?
Поред тога што успехе, на основу своји производа, остварују на нашим просторима, фирма Сигма у сарадњи са ПКС остварује успехе и широм Европе, уз највећу заштиту животне средине. Наиме, сваки производ који изађе из фирме "Сигма" произведен је и пуштен у продају уз највећи степен опреза како не би штетио животној средини, а уједно и остварио на највишем нивоу своју намену.
Секретар Удружења за хемијску, гумарску и индустрију неметала Драган Стевановић истакао је да је до сарадње између Привредна комора Србије и фирма "Сигма" дошло услед жеље да се направи боље пословно окружење за произвођаче дезинфекционих средстава.
- Да би једно дезинфекционо средство могло да се нађе на тржишту Републике Србије, претходно мора бити уписано у Привремену листу биоцидних производа, коју води Министарство заштите животне средине. Да би заштитили своје интересе и направили боље окружење за своје пословање, произвођачи дезинфекционих средстава су се удружили у Групацију произвођача биоцидних производа при Удружењу за хемијску, гумарску индустрију и индустрију неметала Привредне коморе Србије - рекао је Стевановић и додао:
- Једна од најактивнијих чланица ове Групације је "Сигма" из Куле, домаћи произвођач опреме за производњу дезифекционих средстава на бази хлора. Опрема је у потпусности атестирана, поседује све неопходне сертификате о делотворности и безбедности, као и ЦЕ знак. Постројења "Сигма" су инсталирана у Србији у 125 водовода, где се са хипохлоритом произведеним на лицу места врши дезинфекција воде за пиће. Сви водоводи који имају инсталирану ову опрему, имају одређене вишкове капацитета. Ово је омогућено тиме што је предузеће "Сигма" приликом пројектовања, производње и инсталације технолошке опреме предвидела производњу вишка дезинфекционих средстава који би био кориштен током ванредних ситуација, као што је био случај и током разорних поплава 2015. године, као и приликом увођења ванредног стања ове године - наводи Стевановић.
Секретар Удружења за хемијску, гумарску и индустрију неметала наводи да је фирма из Куле била веома активна током борбе са коронавирусом током епидемије у Србији.
- "Сигма" је у сарадњи са Републичким фондом за здравствено осигурање организовала производњу натријум хипохлорита од вишка капацитета у водоводима који имају инсталирану опрему овог произвођача и тиме снабдела клиничке центре и болнице у Републици Србији овим ефикасним дезинфицијенсом. Из овог извора дезинфекциона средства су дистрибуирана и локалним самоуправама, кризним штабовима, привреди и грађанству - додаје он.
Поред тога што производи из "Сигме" односе све похвале корисника, за добар глас далеко се чује, те је и тржиште у Европи упознато са добрим и квалитетним радом ове фирме из Куле.
- "Сигма" се није задовољила тиме што је лидер у производњи ове опреме у овом делу Европе, већ је кренула у производњу дезинфекционих средстава за тржиште. У фабрици је за потребе производње дезинфекционих средстава на бази натријум хипохлорита пуштена у погон пунионица дезинфекционих средстава дневног капацитета 26.000 литара, као резултат дугогодишњег развоја и испитивања, и заједничког рада са најеминентнијим факултетима и институтима како у земљи, тако и у иностранству - наводи Стевановић и додао:
- Због знатно повећаног обима производње, појаве нових дезинфекционих средстава, као и великог броја нових произвођача, а у циљу повећања квалитета и безбедне употребе дезинфицијенаса, у Привредној комори Србије је основан Савет за квалитет и безбедну употребу дезинфекционих средстава. У његовом раду поред Привредне коморе Србије и представника произвођача, учествују и Министарство заштите животне средине, Министарство здравља, Институт Батут, Министарство трговине, туризма и телекомуникација и Градски завод за јавно здравље Београда - рекао је секретар Удружења Драган Стевановић.
Да је веома важно постојање овакве компаније објашњава и секретар Удружења Драган Стевановић и наглашава да је такав вид пословања стратешки важан за нашу земљу.
- Опрема коју производи компанија СИГМА је од стратешке важности за Републику Србију. Опрема на лицу места, у водоводима, електролизом кухињске соли, производи дезинфицијенс за дезинфекцију воде. Поред 125 водовода који користе СИГМ-ину опрему за дезинфекцију воде, и која је апсолутно безбедна, постоји још око 2.800 водовода који користе опасни гасни хлор за дезинфекцију воде - наводи он.
Што се тиче даљих планова кроз сарадњу између фирме "Сигма" и Удружења за хемијску, гумарску и индустрију неметала, Стевановић истиче да ће се наставити и да је кључно да се унапређује.
- Групација произвођача биоцидних производа при Удружењу за хемијску, гумарску индустрију и индустрију неметала Привредне коморе Србије на једној од седница, донела је закључак, да се од Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова Републике Србије затражи, да се у циљу очувања живота и здравља људи и заштите животне средине од акцидентних ситуација, појачају превентивни и оперативни послови надзора над свим објектима који користе гасни хлор у Републици Србији, као и над транспортом ове хемикалије. Разматрањем ситуације у области пијаће воде, примећена је још увек велика употреба гасног хлора у процесу дезинфекције пијаће воде. Доношењем сета међународних закона из области заштите животне средине, потписивања Ротердамске конвенције, обавезујуће поштовање REACH директиве и усвајања Закона о транспорту опасног терета који је у складу са АДР/РИД/АДН–ом, гасни хлор - најчешће заступљени дезинфектант за пијаћу воду - је експлицитно класификован као токсична материја. У контексту тога, препоруке свих релевантних међународних институцуја су усмерене ка томе да се у експлоатацији уместо гасног хлора користе његови деривати који нису категорисани као опасне/токсичне материје- наводи Стевановић као пример неких даљих планова.
- Највише недостатака и опасности у примени гасног хлора у Србији примећено је у два круцијална сегмента примене ове материје. Први сегмент са највише неправилности и потенцијалних опасности је сама употреба гасног хлора у процесу дезинфекције пијаће воде у постројењима водовода. Простор за употребу и смештај ове материје није свуда адекватано опремљен неопходним мерама безбедности попут система за неутрализацију гасног хлора у случају цурења, као ни системима алармирања и узбуњивања. Други сегмент са највише пропуста и опасности је процес транспорта гасног хлора. У већини случајева гасни хлор се транспортује кроз густо насељена места. Гасни хлор који се довози у Србију се производи у Мађарској и Румунији, одакле се транспортује до одредишта купца. Због своје токсичности транспорт ове хемикалије је изузетно ризичан. Поред водовода велики корисници гасног хлора су и аква паркови и базени који су током сезоне врло посећени, а имају примећене исте пропусте и опасности као код водовода. Применом савремних софтвера за симулације акцидентних ситуација у сарањи са домаћим стручњацима из ове области и анализирањем добијених података установљено је да би акциденти са гасним хлором имали трагичне и дугорочне последице по грађане угрожених насеља. Питање је и докле ће ЕУ дозвољавати транспорт гасног хлора на својој теритотирији, па евентуалном забраном доводи се у питање и дезифекција воде у 2.800 водовода Србије који користе ову технологију - рекао је секретар Удружења Драган Стевановић.
Пратећи упутства Савета и Светске здравствене организације, фирма "Сигма" из Куле константно унапређује средства за дезинфекцију, па је обављено и лабораторијско испитивање у лабораторији у ЕУ делотворности дезинфицијенса на вирусе. Према добијеним резултатима (број Студије о испитивању 2020 – 7971 / 20 23 00739), доказана је делотворност средства за дезинфекцију Aqualor Х1000 на вирусе.
-Тиме је недвосмислено доказано да овај дезинфицијенс елиминише вирусе и делује превентивно у борби против пандемије. Тренутно су у завршној фази тестирања ефикасности свих осталих средстава за дезинфекцију овог произвођача. Тако је компанија "Сигма" постала први српски произвођач дезинфекционих средстава, који је добио студију акредитоване лабораторије у ЕУ о делотворности њихових средстава на вирусе - наводи Стевановић.
Директор компаније "Сигма" Драган Капичић рекао је да је у последњих пет година ова компанија уложила велики труди и рад како би своје пословање довела на овај ниво.
- Фирма "Сигма" постоји од 1989. године и прва је приватна фирма регистрована у Војводини по реформаторском програму Анте Марковића. Од 1995. године производи технолошку опрему за производњу натријум хипохлорита на месту потрошње са пратећим аутоматским дозирним системима. Последњих 5 година уложени су велики труд, рад и средства у развој и испитивање наших средстава за дезинфекцију Aqualor Х намењених за општу употребу који су сада тестирани у ЕУ и доказано убијају вирусе. Сертификат је вец стигао за Aqualor Х1000, а за Aqulor Х500 и Aqualor Х200 су испитивања у завршној фази. - рекао је директор компаније "Сигма" Драган Капичић.
Он је истакао да је сарадња Привредне коморе и саме компаније веома важан и да је управо та компанија померила границе на тржишту натријум хипохлорита.
- Значај је вишеструки. Пошто је технолошка опрема хлороген коју наса фирма производи плод домаће памети и рада. Србија има потпуну независност од тржишта натријум хипохлорита за дезинфекцију пијаће воде, а сада и средстава за дезинфекцију на бази натријум хипохлорита за опсшу употребу. Већина водовода у Србији користила је гасни хлор за дезинфекцију пијеће воде. Гасни хлор је бојни отрво и као такав подлеже строгој законској регулатови ЕУ, а пре свега Reach direktivi и АДР-у који стављају ограничења на примену и транспот ове опасне хемикалије, а усокро и потпуну забрану. Након затварања погона за производњу хлора у крусевачкој Жупи Србија је постала зависна од увоза ове стратешке хемикалије. Из тог разлога 1995. године започет је развој Хлороген технологије са тимом професора са ТМФ у Београду и настала је Хлороген технологија за еколошку произодњу натријум хипохлорита на месту потрошње. Важност се додатно показала у кључном моменту проглашења пандемије када је вецина дрзава које производе натријум хипохлорит прогласила забрану извоза овог средства за дезинфекцију - рекао је директор фирме Драган Капичић.
- Први пут средства за дезинфекцију добијена Хлороген технологијом примењана су у општој употреби током поплава 2014. године када је ово средство за дезинфекцију кориштено за санирање последица поплава и дезинфекцију у куцама и објектима након повлачења воде. Aqualor Х се данас користи у медицинске сврхе за дезинфекцију простора и подова у здравственим установама али и за дезинфекцију руку, површина подова и простора у домаћинствима и свим другим јавним и приватним просторима - наводи директор комапније Драган Капичић и додаје:
- Технолошку опрему Хлороген коју призводи наша фима "Сигма" из Куле намењена је пре свега свим професионалним корисницима којима је у процесу рада фитосанитарна исправност воде од кључног значаја у раду. У Србији тренутно 125 водовода користи нашу технолошку опрему тако да око 1.100.000 грађана Србије добија пијаћу воду дензификовану нашом технолошком опремом. Поред домаћег тржишта Хлороген технологија се успешно користи и у земљама окружења, пре свега Црној Гори, Хрватској и Мађарској, нашу опрему користи и месно-прерађивачка индустрија, прехрамбена индустрија, индустрија слада, Клинички центри и бање, као и базени. Такође и фирма "Сигма" користи своју технолошку опрему за производњу средстава за дезинфекцију из породице Aqualor Х који су намењени за општу употребу - рекао је директор "Сигме".
- Коментари су, на нашу срећу увек позитивни, 30 година рада је за собом оставило велико поверење наших професионалних корисника. Увођење новог производног програма средстава за општу употребу из породице Aqualor Х нам је донела сарадњу са великим бројем нових клијената, пре свега у сегменту малопродаје, али и у услужном сектору где фиме и појединци свакодневно долазе у контакт са великим бројем клијената и желе себи и њима да обезбеде најсигурније могуће окружење за рад, посебно сада током епидемије - рекао је директор "Сигме" Драган Капичић.
Често се поставља питање да ли су средства за дезинфекцију које фирма производи здрави за околину и људе? На ову тему, директор компаније дао је јасан одговор:
- Јесу! У процес прозиводње користе се само со, вода и електрична енергија који су у потпуности безопасни за људе и зивотну средину. Такође, и наши препарати за дезинфекцију су потпуно безопасни за људе и животну средину. У прилог томе говори и чињеница да су сва наша средства за дезинфекцију из породице Aqualor Х уписана у регистар биоцидних производа код Министарства заштите животне средине и могу да се користе у дезинфекцији површина које долазе у контакт са храном за људе и животиње. Сарадња са ПКС је остварена кроз Удружење за хемију, гумарску и индустрију неметала и Групацију произвођача биоцидних произода. ПКС улаже максималан труд да помогне свима нама који смо чланови како у међусобној сарадњи тако и у дијалогу са министарствима, Владом и осталим институцијама Републике Србије у олакшавању пословања. Такође, комора улаже велики труд у повезивању домаће привреде са страним тржиштима и у промоцију извоза домаћих производа - рекао је директор компаније "Сигма".