Почела дистрибуција лаптопова и таблета у оквиру пројекта "Премошћавање дигиталног јаза у Србији за најугроженију децу"
Образовање и прелазак на дигитално учење леже у срцу изградње отпорне будућности.
Шеф Делегације Европске уније у Србији, амбасадор Сем Фабрици, директорка УНИЦЕФ-а у Србији, Дејана Костадинова, и државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја Ивица Радовић, данас су најавили почетак дистрибуције таблета и лаптопова у оквиру пројекта "Премошћавање дигиталног јаза за најугроженију децу".
Руси препознају квалитет српске хране и радо је купују
УСКОРО ЋЕ БИТИ ПОЗНАТО КАКО ЋЕМО ЛЕТОВАТИ У ГРЧКУ: Сјајна вест за наше држављане - чека се потписивање споразума!
СРПСКИ СТАРТАП АНАРИ АИ ДОБИО ИНВЕСТИЦИЈУ ОД ДВА МИЛИОНА ДОЛАРА: Српска вештачка интелигенција уз раме са светом
Министарство, Европска унија и УНИЦЕФ у Србији су удружили снаге да премосте дигитални јаз за неку од најугроженије деце у Србији кроз подршку образовном систему, обезбеђивање наставних учила отвореног извора и техничке опреме, као и кроз школске активности намењене побољшању исхода учења код деце. Овај пројекат финансира ЕУ и вредан је 2 милиона евра бесповратне помоћи, а реализоваће се у 30 локалних самоуправа широм Србије.
- Један од приоритетних циљева Владе Србије и Министарства просвете, науке и технолошког развоја је једнако право и доступност образовања без дискриминације. Током епидемије вируса КОВИД и наставе на даљину посебну пажњу посветили смо укључивању што већег броја деце из осетљивих група у систем образовања кроз индивидуализован приступ, али и набавку опреме у сарадњи са различитим донаторима. Кроз пројекат ,Премошћавање дигиталног јаза за најугроженију децу’ обезбедили смо компјутере и таблете за дигиталне библиотеке, а више од 2000 уређаја биће дистрибуирано школама и биће доступни ученицима. Осим тога, школама ће бити подељени и лаптопови за око 200 педагошких асистената, како би тиме обезбедили бољи приступ учењу на даљину за најугроженије ученике. Хвала још једном Европској унији и УНИЦЕФ-у који подржава развој образовног сиситема у Србији, као и УНИЦЕФ-у који је годинама помаже Србији у унапређењу положаја деце у друштву - рекао је Ивица Радовић, државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја.
Стварање једнаког и инклузивног приступа дигиталном образовању пружа младим људима дигиталне вештине које ће их припремити за конкурентно тржиште рада. Европска унија је највећи донатор Србије у домену образовања и од 2003. године је уложила више од 100 милиона евра.
- Тешка времена продубљују дигитални јаз. По избијању пандемије, свет се брзо пребацио на онлајн образовање. То за многобројну децу није било могуће и довело их је у додатно отежану ситуацију. Један број деце у Србији није могао да учествује у систему учења на даљину због недостатка одговарајуће опреме или интернета током избијања пандемије. Заједно са Министарством просвете и у партнерству са УНИЦЕФ-ом, испоручићемо укупно 2200 уређаја ИТ опреме која је потребна за организовање континуираног и квалитетног учења у школе у Србији, а која ће бити распоређена на 30 школа и 250 педагошких асистената. Сва деца морају да имају једнаке могућности за приступ образовању. Образовање је кључно за њихов развој као личности и као грађана. ЕУ подржава образовање у Србији скоро 20 година и наставиће да пружа подршку. Надам се да ће ова опрема помоћи нашим ученицима да остваре сјајне резултате у школовању - изјавио је амбасадор Сем Фабрици и шеф делегације Европске уније у Србији.
У оквиру овог пројекта биће подржано оснивање "образовних дигиталних библиотека" и "клубова за учење" у одабраним школама, а 900 наставника који раде у тим школама добиће прилику да оснаже своје капацитете. Други фокус ће бити усмерен на учење ромске деце уз обезбеђивање психолошко-социјалне подршке. Од тога ће корист имати најмање 12.000 деце која похађају ове школе.
- Заједно можемо да КОВИД-19 кризу претворимо у прилику! Удружујући снаге са Министарством просвете и Европском унијом можемо да осмислимо боље образовање да бисмо створили јачи, отпорнији систем инклузивног даљинског и е-учења. Треба да премостимо дигитални јаз и омогућимо сваком детету и младој особи приступ учењу, вештинама и економским могућностима - изјавила је Дејана Костадинова, директорка УНИЦЕФ-а у Србији.