СРПКИЊА И ИТАЛИЈАН У СРЦУ ШУМАДИЈЕ РАЗВИЈАЈУ УСПЕШАН БИЗНИС: Спојили наследства две баке, а све је започело једном СЛУЧАЈНОМ ПОСЕТОМ
Италијански сир осваја Шумадију.
У Орашцу код Аранђеловца, Тања Сарамандић и њен супруг Италијан Кристијан Џелпи, производе италијанске сиреве – од млека које набављају од комшија. Тако се, захваљујући Тањи и Кристијану, специфична италијанска култура уживања у сиревима полако шири Шумадијом.
ДА ЛИ ЈЕ ОВО РЕАЛНО? ДА НИСУ МАЛО ПРЕТЕРАЛИ? Питали српске студенте колике плате очекују, ево шта су одговорили (ВИДЕО)
ГРАЂАНИ СРБИЈЕ НА НОВОМ УДАРУ ХАКЕРА: Ако добијете овакву поруку, ни случајно НЕ ОТВАРАЈТЕ! (ФОТО)
АКО ИМАТЕ ОВУ СТРАБАКС ШОЉУ ОДМАХ ЈЕ БАЦИТЕ: Повлачи се 500.000 примерака јер може да буде ОПАСНА (ФОТО)
Тања је у Италији живела готово 20 година, где је упознала Кристијана. Као инжењери машинства радили су у фирми у Бергаму, окружени пријатељима и његовом породицом.
Пре четири године долазе у посету Орашцу, а због епидемије короне, спречени да се врате у Италију, остају на имању Тањине баке и почињу производњу италијанских сирева.
- То је била експериментална производња само за нас, али после одласка на неколико сајмова рецепте смо модификовали у зависности од укуса који пријају људима у Србији - каже Кристијан Џелпи.
Најукуснији, али и најтежи за припрему је талеђо сир који, као и осталих двадесетак врста, раде ручно, а по рецептури Кристијанове баке која је живела у селу подно Алпа. У остале сиреве додају и зачине.
- Имамо надеве са жалфијом и рузмарином, са љутом паприком, са медитеранским зачинима и тартуфима. Обрађујемо корицу у вину каберне сувињону и исто тако у црној турској кафи - наводи Тања Сарамандић.
Културу уживања у сиревима Кристијан је пренео и Тањиној родбини и комшијама, а на питање да ли му се допадају овдашњи млечни производи, каже: "Од свих српских сирева највише волим кајмак.“
Да Тања и Кристијан желе да се озбиљно баве производњом показују сертификати и дипломе о завршеним курсевима у Италији, за сиреве и парена теста. Ускоро ће и да обогате понуду – сиром са различитим врстама воћа.
Извор: Србија Данас/РТС/Бојана Делибашић/М.А.