ПОРАСЛА ПОТРАЖЊА ЗА СТАНОВИМА У СРБИЈИ, АЛИ И ЦЕНЕ! Колико треба издвојити за изнајмљивање просечне гарсоњере?
Плаћање станарине варира у зависности од дела града у ком желите да живите
Цене кирија за издавање станова у Београду су у порасту, а тренд раста бележи се од фебруара ове године. Стручњаци за некретнине кажу да је потражња за становима порасла са попуштањем мера услед корона вируса, а да је највећа потражња била у марту, с почетка пролећа. Данас за изнајмљивање просечног стана у Београду треба издвојити од 200 до 1.000 евра.
Стиже новац за куповину трактора: Листа је објављена, 154 газдинства добила бесповратна средства!
ЕПС не наплаћује "камату на камату" Подноси се кривична пријава јер "Ефектива" обмањује грађане
ЖУТО СЕОСКО ЗЛАТО: Град их је ТУКАО неколико пута, али је ЦЕНА чак четири пута већа у односу на прошлу годину!
Плаћање станарине варира у зависности од дела града у ком желите да живите. Што сте ближи центру и урбанизованијим местима, кирија је скупља. На повећање цене утиче и ако део града у којем желите да станујете има игралиште за децу, вртић, пијацу, гаражу, паркинг место.
Гарсоњера или једнособан стан у Земуну, Мирјеву, Вождовцу и у мање атрактивним деловима Новог Београда месечно ће вас коштати од 200 до 250 евра. У блоку А на Новом Београду иста квадратура стана коштаће вас и до стотинак евра више.
Најскупље је свакако у строгом центру града, те за "живот на високој нози" треба издвојити једну целу просечну плату у Србији. Па ћете тако и гарсоњеру у Београду на води плаћати месечно од 450 до 500 евра.
Станови веће квадратуре, за живот са породицом коштају дупло, па и тродупло више. Само са једном платом, просечан Србин није у могућности да обезбеди месечни утрошак пара за станарину.
Цена кирије за овакав тип станова у Земуну износи око 500 евра, Новом Београду 600 евра, са изузетком блока А где се цена кирије креће од 900 до 1.000 евра. Породични живот у Београду на води, за један месец становања коштаће вас од 4.500 евра па на више.
На Врачару староградњи место за становање можете пронаћи за 600 до 700 евра, у развијенијем делу насеља месечна станарина ће вас коштати од 700 до 900 евра.
На пораст цена кирије свакако је утицало буђење привреде и побољшање епидемиолошке ситуације у Србији, с обзиром на то да су цене кирија у јеку пандемије корона вируса биле дупло ниже.
- За време строгих мера у јеку пандемије имали смо пад цена јер су запослени радили од кућа, одлазили на село, па су отказивали унајмљене станове. Цена кирије је скочила од фебруара, а највише потражње је било у марту - каже за директор некретнине Душан Миркуловски.
Просечна плата у Србији износи око 60.000 хиљада динара, брачни пар са две плате дође на месечни приход од неких 1.000 евра, а када се све сабере и одузме, плате рачуни и храна од плате не остане много.
У Новом Саду је кирија за нијасну јефтинија у односу на Београд, у Нишу је скочила са некадашњих 150 - 200 евра на 300 до 400. У овом граду је скочила и цена квадрата за куповину стана која се према најновијим подацима креће од 900 до 1.000 евра.
Стручњаци за некретнине предвиђају да ће цена кирија за мале станове расти уколико се од септембра ђаци и студенти врате у школске клупе, јер ће бити већа потражња која ће диктирати и саму цену најмнине за стан.