ПОРЕСКИ РАЈЕВИ И ОФШОР ФИРМЕ ОДЛАЗЕ У ПРОШЛОСТ: Историјски договор Г7 досад признало 130 држава света
Пореском реформом предвиђено да мултинационалне компаније плаћају порез на добит од минимално 15 одсто
Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) саопштила је како се укупно 130 земаља сложило с провођењем глобалне порезне реформе која ће натерати мултинационалне компаније да плаћају минимални порез на добит од 15 посто.
СПЕЦИЈАЛИСТА УПОЗОРАВА: Ево без чега НИКАКО НЕ СМЕТЕ да кренете на путовање!
ПРИЗНАТА ПОЛОВИНА ПРИГОВОРА НА РЕЗУЛТАТЕ МАЛЕ МАТУРЕ: Колико је корона-година утицала на завршни испит?
ГРАЂАНИ, ПРИПРЕМИТЕ НОВЧАНИКЕ! РЕПУБЛИЧКЕ ТАКСЕ СКУПЉЕ ОД 1. ЈУЛА: Неке поскупеле десет, а неке 15.000 динара
Према прогнозама ОЕЦД-а, нови порескји режим који ће убрзо ступити на снагу, а чија је сврха уједначавање порезне политике у свету, донеће владама додатних 150 милијарди долара прихода.
- Оквир ће ажурирати кључне елементе стогодишњег међународног порезног система који тренутно не одговара глобалној и дигитализираној економији 21. столећа - саопштено је из ОЕЦД-а.
Преговори и закључивања споразума о увођењу минималне стопе пореза на добит уследило је након састанка чланица Г7 прошлог месеца у Великој Британији.
Након што су земље чланице усагласиле предлог, преговори о реформи глобалног пореског система сада ће се одвијати на нивоу чланица Г20 које би требале одржати састанак 9. и 10. јула у Венецији.
Амерички председник Џо Бајден као и министарка финансија Џенет Јелет поздравили су овакав вид порезне реформе те су га назвали историјским.
Немачка се такође сложила с реформом те су власти у овој земљи саопштиле како је овакав споразум колосални корак ка порезној правди која је потребна свету.
Споразум који су постигле државе, односи се пре свега на спостављање мера које ће спречити мултинационалне компаније да манипулишу подацима и пријављују пословање у државама у којима је порез мањи.
Овакав договор земаља највише ће утицати на технолошке компаније попут Мајкрософта, Амазона и Гугла, а само провођење споразума у будућности би владама земаља могло донети милионе долара додатних прихода који се могу искористити за опоравак економије од кризе проузроковане пандемијом коронавируса.
Државе су се определиле за доношење оваквог споразума из неколико разлога. Пре свега, земље ће доношењем ове одлуке настојати спречити досадашњу праксу држава које су се "такмичиле" у доношењу закона који би омогућили што ниже стопе пореза на добит којима би привлачили мултинационалне компаније.
То је јавне благајне држава до сада коштало стотине милијарди долара, а криза се нарочито осетила у периоду пандемије коронавируса када су остали делови привреде и економије били угрожени.