Посета италијанског премијера Контеа Београду - ветар у леђа новим инвестицијама
Премијер Италије Ђузепе Конте посетиће у среду Србију што је прва посета Контеа некој од земаља региона и његова прва билатерална посета некој европској земљи током ове године.
Последњи пут у Београду је боравио италијански премијер Марио Монти 2012. године, а пре тога, посета Републике Италије на нивоу премијера била је 2000. године када је у нашу земљу дошао тадашњи премијер Ђулијано Амато.
- Посета премијера Контеа Београду од посебног је значаја за билатералне односе, јер је то прва посета премијера Контеа некој од земаља региона и његова прва билатерална посета некој европској земљи током 2019. године - кажу за Танјуг у Влади Србије.
Посета Контеа важна је на политичком, али и на економском плану, јер се у наредном периоду очекује значајан пласман српских прехрамбених производа на полице највећих трговинских ланаца у Италији, додају у Привредној комори Србије.
ХАОС НА ПОМОЛУ: Канада изручује директорку Хуавеја у САД!
Италија је међу два највећа трговинска партнера Србије о чему говори и укупна робна размена две земље која је премашила четири милијарде евра, а половина вредности овог износа је извоз наше робе у Италију.
- Ово је веома важна посета јер долази после много година од кад је неки италијански премијер посетио званично Србију. Важна посета на политичком, али и на економском плану - напомиње председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж.
Чадеж истиче да је у протеклих шест месеци Комора организовала четири пословна форума у Италији на којима је било више од 350 италијанских компанија те да се резултати ових активности ускоро могу очекивати - пласман смрзнутог сушеног воћа и поврћа у велике италијанске трговинске ланце.
- Имали смо велику делегацију Легакопа и управо се ради на потписивању уговора са више наших производњача за извоз нашег смрзнутог воћа и поврћа".
Иначе, организација Легакоп се састоји од неколико удружења задруга које пружају координацију и заступање у име чланова задруга, а броји 15 хиљада италијанских предузећа.
Ако се бавите ОВИМ ПОСЛОМ у Србији, зарађиваћете 131.129 динара! Ево шта је потребно
Српски потенцијали представљени су у протеклих шест месецу у италијанским регијама Фриули Венеција Ђулиа (град Трст), Венето ( Верона), Ломбардија (Милано), Кампања (Напуљ).
У наредном периоду, кажу у ПКС, италијански привредници моћи ће више да сазнају о Србији на пословним форумима у регионима Емилиа Ромања, Пијемонт, Тоскана, Трентино-Алто Адиђе.
Председник Коморе истиче да италијански инвеститори у Србији имају једну значајну специфичност, да се често удружују са српским предузећима како би заједно са њима производили, а затим робу пласирали на тржиштима трећих земаља.
- Италијанске компаније из Србије извозе у више од 100 земаља широм света - напомиње Чадеж.
Преговара се, каже, са Италијанима о новим инвестицијама у области хемијске индустрије, прехрамбене производње, здравства и пољопривреде.
ПУТИН СПУСТИО ПОЗНАТИ СУД: ХАГ? ПА, НЕ ПРИЗНАЈЕМО МИ ТО! Нова пресуда против Русије, силан одговор Москве!
Очекује се да током посете италијанског премијера Србији буде потписан меморандум о сарадњи "Инфраструктура железнице Србије" са Италијанским железницама.
Економске везе две привреде карактерише уравнотеженост робне размене, објашњава, значајни уговори из области заједничких улагања и производних кооперација, као и завидан ниво сарадње у области банкарско-финансијских, саобраћајних и туристичких услуга.
Само током прошле године 2.600 фирми из Србије је извозило у Италију, највише путничке аутомобиле, обућу, одећу и прибор за одећу од текстила, бакар и гуме за аутомобиле.
С друге стране, из те земље смо највише увозили делове и прибор за моторна возила, кожу и предиво од текстилних влакана, производе од пластике... Постоји велико интересовање италијанских компанија и за сарадњу у области железнице, нарочито на Коридору 10, али и за повезивање са Коридором 5.
Према анализама ПКС, перспективу за извоз у Италију из Србије имају наши произвођаци који се баве производњом робе од челика, воћних сокова, џемова, препарата који се користе у исхрани животиња, соје и житарица...
Амери УЦЕЊУЈУ:Русија и Кина добиће по ЏЕПУ ако Мадуро остане
У Србији је иначе регистровано 1.849 активних привредних субјекта чији су већински власници правна и или физичка лица из Италије, а само у прошлој години регистровано је 139 нових италијанских фирми и предузетника који су унели италијански капитал.
Најзначајнија извозна тржиста италијанских компанија које послују у Србији су Руска Федерација, Пољска, Турска, САД, Јапан, Аустралија и економије Западног Балкан.
Према подацима Народне банке Србије, укупна нето улагања италијанских резидената у Србији од 2010. премашила је 2,5 милијарди евра.
Србија ће у наредном периоду покушати да потенцијал сарадње са Италијом прошири и на секроре фармације, пољопривреде, текстила и екологије, а поље заједничких пројеката могло би да се прошири на сарадњу наших и стартап компанија из Италије у области е-здравља и креативне индустрије.