ПОВЕЋАНЕ СУБВЕНЦИЈЕ: Више новца за домаће и стране инвеститоре!
Више новца за инвеститоре - и домаће и стране.
Више новца за инвеститоре – и домаће и стране. За субвенције за новоотворена радна места планирано је у буџету за ову годину 15 милијарди динара, што је за три милијарде више него прошле године.
Замените оружане листове на време: Казна 150.000 динара
За 2018. годину за подстицаје је било намењено 12 милијарди динара, док се за 2019. планира већи износ.
- Ми смо задовољни, уговори потписани у 2018. години су, чини ми се, обезбедили и обавезују инвеститоре на 10.783 нова радна места, што је свакако значајно и ми ћемо са овом политиком да наставимо зато што се ефекти овакве политике виде, мултипликују, препознају се. Подсетићу вас да је на нивоу Западног Балкана у овом контексту Србија земља на првом месту - каже Драган Стевановић, државни секретар у Министарству привреде.
Иако пред законом нема дискриминације домаћих и страних инвеститора, анализе показују да је у периоду од 2006. до 2016. године за ове намене потрошено пола милијарде евра, а 90 одсто тог износа отишло је странцима.
Милорад Филиповић, аутор ове анализе, подсећа да је на тај начин отворено више од 80.000 радних места.
- Регулативе су, што се каже, неутралне, оне једнако важе, као што кажете, и за домаће и за стране улагаче. Међутим, чини се да у примени тих регулатива, страни улагачи ипак имају мало третман који је више њима у корист - рекао је Филиповић, професор Економског факултета.
- Ми ту постижемо једну равнотежу и никада та регулатива, што законска што подзаконска, није била наклоњена страним инвеститорима - тврди Драган Стевановић.
Држава је, у међувремену променила правила, па је током 2018. одобрено 33 пројеката. Потписано је 24 уговора, од тога 13 са домаћим инвеститорима.
Кинеско чудо у Србији од 10 милијарди долара
- Чисто кроз бројеве гледано, морам напоменути да, нажалост, имамо највећи број раскинутих, већ потписаних уговора о давању субвенција са домаћим инвеститорима, далеко, далеко више процената него са страним инвеститорима. Да ли то показује да су страни инвеститори озбиљнији, тачнији, прецизнији у поштовању својих обавеза које су преузели приликом добијања субвенција – нисам сигуран - каже професор Филиповић.
Економисти упозоравају да су домаћа улагања ниска. Па држава сада има већи проблем да убеди домаће привреднике да на домаћем терену потроше новац.
БОНУС ВИДЕО: Ово су послови са средњом школом или лиценцом који могу да вам донесу ВИШЕ ОД 700 ЕВРА МЕСЕЧНО