ПОВОЉАН КРЕДИТНИ РЕЈТИНГ СРБИЈЕ: Оцена BB+ упркос кризи изазваној корона вирусом
Према оцени рејтинг агенција, Србија улази у ову кризу са знатно нижим неравнотежама него што је то био случај пре једне деценије.
У оквиру ванредних процена рејтинга које спроводи на глобалном нивоу због кризе изазване пандемијом вируса covid-19, рејтинг агенција Стандард енд Пурс (S&P) донела је одлуку да задржи кредитни рејтинг Србије за дугорочно задуживање у домаћој и страној валути на нивоу од BB , уз стабилне изгледе за његово даље повећање, саопштила је данас Народна банка Србије (НБС).
У односу на претходну оцену када су изгледи за повећање рејтинга Србије били позитивни, агенција истиче да је овог пута услед избијања глобалне пандемије корона вируса и њеног утицаја на светску привреду и финансијске токове, свој став променила.
У свом саопштењу, агенција Стандард енд Пурс истиче да је задржавање кредитног рејтинга резултат очуване дугогодишње макроекономске стабилности, достигнутог рекордног нивоа девизних резерви и уређених јавних финансија.
ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ У КРАЉЕВУ НАПРАВИЛИ ПРАВИ ПОДВИГ: Поред короне кукуруз посејан на више од 9.000 хектара
ДА ЛИ ЈЕ ДОШАО КРАЈ ЈЕФТИНОГ ГОРИВА? Историјски договор управо је ступио на снагу
Ужице до краја маја добија савремени Старт ап центар: У реконструкцију уложено 100 милиона динара
- Посебно истичу чињеницу да је ниво кредитног рејтинга на нивоу од BB подржан кредибилном монетарном политиком, као и умереним нивоом јавног дуга, који омогућава да фискална политика у условима кризе снажно подржи опоравак економије од ефеката глобалне пандемије - објашњавају у НБС.
Према оцени агенције, Србија улази у ову кризу са знатно нижим неравнотежама него што је то био случај пре једне деценије.
О томе сведочи и значајно мање ослањање на краткорочније приливе у односу на период након глобалне финансијске кризе када су били главни извор финансирања великих дефицита. Агенција истиче и да је, за разлику од периода пре 2012. када је просечна годишња инфлација у Србији била двоцифрена, Народна банка Србије након 2012. године очувала инфлацију на ниском и стабилном нивоу од око 2 одсто.
У извештају се наводи и да је стабилност банкарског сектора повећана уз просечну адекватности капитала на нивоу од 23,4 одсто, док је учешће проблематичних у укупним кредитима спуштено на 4 процената, а економски раст подржан и растом кредитирања.
Агенција наводи да ће опоравак привреде Србије након пандемије зависити и од кретања у земљама које су наши кључни спољнотрговински партнери.
У саопштењу S&P се истиче да ризици постоје, али се и поред тога процењује да ће Србија у 2021. години остварити привредни раст од пет одсто, који ће бити више него довољан за потпуни економски опоравак.
- Резултати остварени у претходном периоду - од ниске инфлације, стабилног курса, уређених јавних финансија, боље спољне позиције, преко високих девизних резерви и јаког финансијског система, омогућили су нам да се овој глобалној кризи без преседана супротставимо са знатно боље позициј0 - истакла је гувернер НБС Јоргованка Табаковић поводом одлуке рејтинг агенције Стандард енд Пурс.
Научници нашли ЈОШ ЈЕДАН НАЧИН ЗА РАНО ОТКРИВАЊЕ КОРОНА ВИРУСА: Сазнаће се за нова жаришта брже него икад до сад
Сјајне вести за грађане! Вртоглави пад нафте снижава цене: СД открива шта ће све бити ЈЕФТИНИЈЕ У СРБИЈИ
Грчка се суочава са НАЈВЕЋОМ кризом једне генерације, преко 50 одсто хотела ће БАНКРОТИРАТИ
Познато право стање ствари: Објављено колико је људи добило ОТКАЗ У СРБИЈИ због короне
"Какво социјално дистанцирање, то је немогуће" Први човек најпрометнијег аеродрома Европе издао УПОЗОРЕЊЕ