Прети нам несташица "жутог злата": Док се свет отима око нафте, оног најпотребнијег више нема у изобиљу
Руска пшеница постала је додатно занимљива и због пада рубље у односу на долар и евро, због пада цена нафте.
Свет је, поред корона вируса, био опседнут кризом нафте и њеним бизарним падом. Међутим, негде по страни, готово неприметно тржиште је дрмала једна друга криза, пшенична или криза житарица.
Пшеница постаје "жута нафта", па и важнија од горива и деривата. Према подацима УН организације за пољопривреду, храну и здравство, та криза, могла би да доведе до глобалне несташице пшенице, а понегде и да изазове глад.
Неки аналитичари сматрају да би могла да се понови 2010. година када је због суше и слабије жетве у неким водећим произвођачима житарица дошло до несташица жита у арапским земљама, што је, између осталог, био додатни подстицај за талас револуционарних протеста познат као Арапско пролеће.
СРАМНО! Крв пацијената који су оздравили од короне продају за 40.000 долара
Без посла остало 6.040 људи у Србији, а ево зашто нам предвиђају највећи раст од свих земаља у Европи
Србија се развија и за време короне: Ове две бизнис гране цветају и запошљавају константно раднике
Шта се сада десило?
Русија је, као један од највећих светских произвођача и највећи светски извозник жита, обуставила извоз до почетка априла. Тиме је изазвала напетост на тржиштима и панику код главних увозника, попут Египта, Индонезије, Алжира, Марока, Нигерије и посебно Турске, који већ имају проблема са залихама. Пшеница је постала скупља од нафте, што досада није забележено у историји.
Руска пшеница постала је додатно занимљива и због пада рубље у односу на долар и евро, због пада цена нафте. Осим тога, и ове се године очекује врло добра жетва. Русија се у последњих 20 година вратила као један од главних играча на тржишту житарица, међу највећим је произвођачима и први светски извозник.
Забрана извоза сада се не односи једино на четири државе које су у руској орбити: Јерменију, Киргистан, Таџикистан и Узбекистан.
Египат, који је највећи светски увозник већ је нешто надокнадио из Француске, али многи се питају шта ће бити касније с обзиром на економску рецесију која ће бити разорна баш у земљама увозницама. Уз Египат, највећи увозници пшенице су Индонезија, Бразил, Алжир. И Нигерија већ има проблема с количинама пшенице, а због нафтне кризе има и рупе у државној каси.
Због тога се многи плаше да те земље неће моћи да купе довољну количину пшенице како би задовољиле своје потребе.
Иначе, Србија је недавно постала пуноправна чланица Међународног житарског савета и тако се прикључила највећим светским произвођачима жита.
Чланови ИГС су највећи светски произвођачи а у одлуци о пријему Србије наведено је да је наша земља један од најзначајнијих произвођача и осми у свету по извозу.
ПОМАМА ЗА ВИКЕНДИЦАМА ШИРОМ СРБИЈЕ: Планински крајеви тек добију на цени
Како ће изгледати путовање авионом: Објављено СЕДАМ ПРАВИЛА која ће бити обавезна за сваки лет
Овако изгледа пресек стања незапослености на Балкану: У Хрватској најгоре стање
Корона вирус променио светски туризам: Како ћемо ове године на море и може ли се игде?
Српска привреда не посустаје: До половине маја масовно враћање запослених на посао