ИЗБЕГНИТЕ ПРЕВАРУ! Лажни власници апармана НАВОДЕ наивне туристе и нуде НЕПОСТОЈЕЋИ смештај - огроман број изнова наседа
Овакви преваранти ретко одговарају кривично.
Годинама уназад, а ни ова није изузетак, пред сезону почну да се на друштвеним мрежама оглашавају преваранти који се представљају као власници смештаја у Грчкој.
Уз фотографије наводног смештаја, они нуде по правилу ниже цене које привуку многе наивне људе, а када им уплатите договорени депозит - нестају.
Наравно, можете поднети пријаву полицији, приложити све доказе, али у највећем броју случајева, остајате без пара.
Зато је неопходно да сви који на овај начин, мимо агенција и званичних страница желе да обезбеде за себе смештај у Грчкој, обрате посебну пажњу, отворе четворо очи и послушају савете које дају са специјализоване Facebook странице Грчка инфо.
Они упозоравају да се овакве преваре дешавају све чешће и чешће из године у годину.
Издају "тек реновирану вилу" по хит цени
Са странице апелују на туристе из Србије да не резервишу смештај у Грчкој путем непроверених профила, група или новооснованих страница.
- Не договарајте летовање преко Viber-a или Whatsapp-a. Уколико то ипак желите, будите посебно опрезни коме ћете указати поверење, упозоравају.
Потом дају примере бројних превара претходних месеци, али и година.
- Извесни Јосип из БиХ или Хрватске преко друштвених мрежа је издавао непостојећу "тек реновирану вилу" на Миконосу за 110 евра дневно. Вила коју оглашава не постоји на Миконосу, а наводни власник узео је фотографије сасвим друге виле на Корзици, наводе на Грчка инфо.
Гркиња, власница куће Марсон Хоусе у Ханиотију, пријавила је извесну жену из Врања да је без дозволе фотографисала њену кућу и да издавањем исте покушава да превари људе. Упркос упозорењима, она је успела да превари неколико породица.
Преваранткиња је радила и као преводилац код доктора у месту Неи Пори. Узела је податке из полисе осигурања пацијената и неовлашћено им слала понуде за летовање у Неи Порију и на Хакидикију "по ниским ценама".
Две породице су уплатиле летовање у Пефкохорију, 2 x 200 евра резервацију су уплатили путем Western Унион-а на име поменуту жену у Грчкој. Уплатили су вилу која нема име, а не постоји ни на Google мапама. Фотографије више смештаја у Грчкој скидала је са интернета и лажно га представљала као свој. Када су људи схватили да су преварени, блокирала их је.
Након бројних притисака јавности, део новца је на крају вратила неким породицама.
Фотографије смештаја накнадно шаљу Viberom
И ово је само један у мору примера где преваранти објављују фотографије непостојећег смештаја, односно лажно приказујући да је кућа на слици апартман који издају и да су они власници. Ниже цене су обично мамац, али не мора ни то да буде правило. "Кућа са базеном у мирном окружењу на плажи" која је рекламирана, уопште не постоји у месту где је наводно издавана.
Дешава се да оглашавају наводно смештај без фотографија, а онда фотографије шаљу viberom или преко Whatsapp-a.
Тако је извесни мушкарац објавио наводно слике хотела са базеном у Пефкохорију (који не постоји у Пефкохорију) и огласио га по веома повољној цени у јеку сезоне. Преварант је нудио додатни попуст за уплату унапред, а једна породица је насела и уплатила му унапред износ од неколико стотина евра за цело летовање. Осим ове породице, преварено је још неколико њих за наводни смештај у Грчкој.
Три породице из Северне Македоније преварене су свака за износ од око 200 евра који су уплатиле за смештај у хотелу у Паралији са базеном. Све је договорено путем Facebook порука, а када су у августу дошли у Паралију тамо није било човека који је требало по претходном договору да их чека, а хотел у ком је требало да летују није ништа знао о њиховим уплатама.
Из Грчка инфо наводе да преваранти ретко законски одговарају. Зато је битно заштитити се од преваре.
Како се заштитити од преваре?
- Врло једноставно. Немојте вршити резервацију смештаја у Грчкој путем непроверених Facebook група, Viber-a или Инстаграм профила! Немојте правити договоре и уплаћивати новац за летовање на овакав начин. Странице и профили на друштвеним мрежама могу се направити буквално за пар минута и једним кликом исто тако и угасити. Никада се поуздано не може знати ко стоји иза Facebook профила једног смештаја у Грчкој па су тако друштвене мреже постале мамац за многе преваранте. Да не би било неспоразума... Постоји доста наших људи из Србије који издају своје станове у Грчкој и међу њима заиста има поузданих власника који брину о својим гостима и поштују све детаље договора. Њихови гости су задовољни њиховим гостопримством и коректношћу и често им се враћају. Проблем нису власници апартмана из Србије већ преваранти који се лажно представљају да су власници, а туристи нису вични да препознају разлику - напомињу са Грчка инфо.
Додају да би сваки иоле озбиљан власник апартмана, требало би да има свој website (јер тада на хостингу остаје запис са именом и презименом власника и теже је преварити неког) или да буде у понуди неке од озбиљнијих платформи за издавање смештаја која проверава легитимност своје понуде.
- Људи бивају преварени најчешће када буду "заведени" веома повољним или нереалним ценама смештаја или неодољивим условима који им се нуде. Међутим у последње време како би умањили шансе за сумњу у њихову понуду, преваранти нуде и смештај са реалним ценама. Зна се на који начин се летовање резервише: преко туристичких агенција у које имате поверење или путем сигурних платформи на којима се не може десити да се нуди смештај који не постоји - поручују са Грчка инфо.
Поручују да увек проверите да ли особа која вам нуди смештај осим странице или профила на друштвеним мрежама, има и званични website или се налази у понуди неке од платформи за резервацију која може да гарантује да смештај постоји и ко ће се заузети за вас и помоћи вам уколико дође до неког проблема или неспоразума.
- Ако поред наших упозорења и савета ипак и даље желите да летујете код извесног Милана или Драгана Петровића са ФБ који издаје апартман у Грчкој, тражите да вам слика страну уговора о куповини некретнине на којој ћете моћи видети да ли уговор постоји и да ли се име и презиме на уговору поклапају са његовим. Сваки уговор о куповини некретнине у Грчкој садржи између 15 и 20 страница (некада чак и више) тако да не прихватате изговор да вам не може једну од свих страница сликати телефоном. Тражите да вам покаже документ на ком се види АФМ грчки порески број који мора да поседује свако ко је купио некретнину у Грчкој. Уколико наводни власник нема свој website, не налази се у понуди агенције или платформе за резервацију, а притом одбије да вам да доказ да је апартман његов, наш савет је да пронађете други и сигурнији смештај - поручују.
Закључују и да је пожељно понудити наводном власнику да обавите видео позив и да вам у том видео позиву покаже податке са пасоша или личне карте како бисте се уверили да је то особа именом и презименом којој уплаћујете новац. Одбијање видео позива може бити сигуран знак да је у питању особа у коју треба сумњати.
Извор: Србија Данас/24 седам