Први међународни Сајам лековитог, зачинског, украсног биља и пчелињих производа у Врању (ФОТО/ВИДЕО)
На свечаном отварању манифестације, која је окупила 44 излагача из више градова Србије и Северне Македоније, градоначелник Врања Слободан Миленковић истакао је значајне потенцијале који у округу постоје за сакупљање и гајење лековитог биља, као и за пчеларство.
Први међународни сајам лековитог, зачинског, украсног биља и пчелињих производа у Врању, који је одржан овог викенда, био је прилика да се истакну потенцијали овог краја за ту врсту производње и добију савети стручњака шта и како гајити и производити, али и да се посетиоци упознају са значајем осигурања пољопривреде које нуди "Дунав осигурање".
Отказано 80 одсто туристичких аранжмана у Србији: Колика је штета за хотелијерство?
Доведеш странца у Србију и добијеш новац: За једног Индијца дају ти 50 евра!
Подршка финансирању социјалних предузећа: У Привредној комори Србије је представљен пројекат Finance4SocialChange (ВИДЕО)
На свечаном отварању манифестације, која је окупила 44 излагача из више градова Србије и Северне Македоније, градоначелник Врања Слободан Миленковић истакао је значајне потенцијале који у округу постоје за сакупљање и гајење лековитог биља, као и за пчеларство.
Он је казао да је Сајам прилика за дружење, размену идеја и искуства и да ће активирање потенцијала у овом сектору појачати самозапошљавања и допринети одрживом развоју.
Државни секретар у Министарству пољопривреде Велимир Станојевић рекао је да се Врање за три године много променило, јер после Балканског сајма пчеларства добија и међународни сајам лековитог биља.
Он је рекао да ће држава наставити с успешном политиком субвенција преко којих ће, поред подизања нових плантажа лековитог биља, оснаживати и улагања у прерађивачке капацитете.
Додао је и да Србија има потенцијал да произведе 10 пута више етеричног уља него што производи данас.
У оквиру сајма, "Дунав осигурање" је имало другу овогодишњу радионицу на којој је око 200 заинтересованих Врањанаца у Сали скупштине општине било у прилици да се упозна са значајем осигурања пољопривреде које у савременој пољопривредној производњи представља "агротехничку меру".
Директор главне филијале "Дунава" која покрива седам општина региона Бобан Костић у изјави медијима рекао је да пољопривреда стратешка грана привреде у овом региону и да, иако "Дунав" не остварује профит код осигурања пољопривреде на овом подручју, све више осигурава јер је свестан значаја пољопривреде.
- У последње три године укупна фактурисана премија била је 14 милиона динара за 350 полиса, а износ ликвидираних штета достигао је 17,5 милиона динара по основу 197 захтева. Наши планови су повећање пољопривредних површина које се осигуравању и зато перманентно радимо на едукацији пољопривредника - рекао је Костић.
- У том смислу треба схватити и наше данашње присуство на Првом међународном сајму лековитог, зачинског, украсног биља и пчелињих производа, на коме смо, у директном контакту с осигураницима, указали на значај осигурања и разумевање осигурања као инвестиције која штити њихову пољопривредну производњу и које, дакле, није додатни намет и трошак. Примера ради, премија осигурања за поједине пољопривредне културе изгледа овако: шљиве, од 15.000 дин. до 30.000 дин. по хектару, малине од 60.000 дин. до 80.000 дин. по хектару, пшенице од 3.000 дин. до 5.000 дин. по хектару - рекао је Костић и подсетио да држава субвенционише премију осигурања у овом крају у висини од 40 процената.
Оснивач и власник компаније "Адонис" из Сокобање Небојша Станојевић, који је пружио велику подршку организовању сајма, изјавио је да је 45 година у различитим врстама бизниса, али увек код "Дунав осигурања", те да је је презадовољан сарадњом с овом компанијом свих ових година.
Станојевић је рекао да је задовољан сарадњом с "Дунавом" и поручио колегама, а нарочито пољопривредним произвођачима, да своју производњу осигурају.
На сајму у Врању председник Савеза пчеларских организација Србије Родољуб Живадиновић рекао је да је Пчињски крај богомдан за гајење лековитог биља и пчела, те да постоји реална перспектива за развој тих делатности ако људи желе да раде. Навео је и стручне оцене по којима је гајење лековитог биља шест пута исплативије од ратарске производње.
Члан Градског већа Врања задужен за пољопривреду Небојша Стаменковић изјавио је да је циљ организације сајма, поред указивања на развојне потенцијале, едукација и активирање руралног становништва како би оно искористило потенцијале природе којима овај крај обилује и остварило додатни приход.
МОРАВСКИ КОРИДОР ПОГИДАО ЦЕНУ ЗЕМЉЕ ЗА ЧАК 10 ПУТА! За ар земљишта нуде и 30.000 евра?!
Вучић: Комерцијална банка је продата у идеално време и на најбољи начин
ПОДРШКА ЖЕНСКОМ ПРЕДУЗЕТНИШТВУ - сарадња ПКС и "КОКА КОЛЕ"!
Стигла НОВА ПРАВИЛА за предузећа која запошљавају ОСОБЕ СА ИНВАЛИДИТЕТОМ: Најављене и државне субвенције
ПРВИ ПУТ ДРЖАВНА ЗЕМЉА СПРЕМНА ЗА ЗАКУП и то на 10 година: Ево колико хектара је на располагању