РАДНИЦИ ИЗ ДИЈАСПОРЕ ПОНОВО СЕ ВРАЋАЈУ У СРБИЈУ? Због рекордног броја заражених бежи се из Немачке
У Немачкој је, први пут од почетка пандемије, у року од 24 сата регистрован петоцифрени број нових случајева короне – 11.287. Овом бројком је знатно премашен претходни рекорд од 7.830.
Иначе, број људи чија је смрт повезана са инфекцијом САРС-ЦоВ-2 порастао је на 9.905 – што је за 30 више него дан раније.
ДУГ ЗЕМАЉА ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ СЕ ДРАСТИЧНО ПОВЕЋАО: Грчка се највише задужила, чак 187 одсто
ХРВАТСКИ ПРЕДУЗЕТНИЦИ У КАНЏАМА КОРОНЕ: Може им помоћи само једно!
За пет година ће све бити другачије: Милиони људи ће морати да промене свој посао којим се тренутно баве
Према најновијим подацима, око трећина свих немачких градова и округа било је изнад прага од 50 нових инфекција на 100.000 становника недељно. У многим местима тада ступају на снагу пооштрене мере заштите.
А Немачка није једина, јер се корона вирус брзо шири и у другим земљама Европске уније, па у бољој ситуацији нису ни Аустрија, Француска или Холандија. И све су то земље у које су се након првог таласа поново вратили наши грађани који су тамо да би радили и финансирали породице у Србији.
Мање дознака, већа незапосленост
У Немачкој иначе живи и ради око 450.000 Срба, који су највише ангажовани на пословима у грађевини, угоститељству, одржавању хигијене, али и у здравственој нези старијих.
С обзиром на то да ће нови талас короне вероватно поново изазвати макар привремено затварање фирми, лако је претпоставити да би могао да се понови април или мај, када су се наши гастарбајтери махом враћали у домовину, јер су остајали без посла у Немачкој, Аустрији и другим земљама западне Европе. Тада се више од 400.000 људи у кратком периоду вратило у Србију.
Економисти објашњавају да послодавци у Немачкој, Аустрији, Холандији и осталим земљама где има пуно наших људи у времену кризе најпре отпуштају странце, што је донекле и логично.
"Многи од тих гастарбајтера присиљени су да се због тога врате у Србију и због тога ће укупна стопа незапослености у нашој земљи бити виша него пре епидемије", рекао је у разговору за "Блиц Бизнис" економиста Љубомир Маџар.
Истовремено, повратак наших људи из иностранства могао би да значи и прилив неколико стотина милиона евра мање, ако не и целу милијарду, из дијаспоре у Србију. Сви они слали су значајне износе и дознаке, и до три милијарде евра годишње, што је чак осам одсто укупног бруто друштвеног производа Србије.